İki kişiye şiddet butonu

Bursa'da 'Şiddet Mağdurlarının Korunmasında Elektronik Destek Sistemi' uygulaması kapsamında iki kişiye 'şiddet butonu' verildi

28 Kasım 2012, Çarşamba 15:27
A A

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Avea’nın ortaklaşa yürüttüğü şiddet mağdurlarının korunmasında elektronik destek sistemi projesi ekim ayında Bakan Fatma Şahin’in katıldığı tören ile Bursa’da başlatıldı.

Mağdurların şiddet gördüğü anlarda polisten daha çabuk yardım isteyeceği proje kapsamında bugüne kadar Bursa’da mahkeme kararı ile sadece iki kişiye buton verildi. Bunlardan birinin cinsiyet değiştirdikten sonra pembe nüfus kağıdı çıkartıp daha sonra sevgilisi Mehmet Özen ile evlenen ve ardından şiddet gördüğünü öne sürerek Aile Mahkemesi’nde dava açan transseksüel Öykü Evren Özen.

Buton verilen diğer kişinin ismini açıklamayan yetkililer, Bursa’da hala bin kadın ile 25 erkeğin şiddet gördüğünü belirterek destek istediğini söyledi. Bursa’da aile içi şiddetin arttığına dikkat çeken yetkililer, Bursa ve ilçelerinde her gün 30’a yakın kişinin bu nedenle güvenlik birimlerine başvurduğunu söyledi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;