'İki yıldır şampuan kullanmıyorum'

İngiliz güzellik uzmanı Lucy Aitken Read (32) iki yıldır şampuanla yıkamadığı saçlarının çok daha parlak ve sağlıklı olduğunu iddia ediyor

14 Ağustos 2014, Perşembe 12:31
A A

İngiliz güzellik uzmanı Lucy Aitken Read (32) iki yıldır şampuanla yıkamadığı saçlarının çok daha parlak ve sağlıklı olduğunu iddia ediyor.

'No-poo' adı verilen şampuan kullanmama yöntemini uygulayan Lucy, saçını sadece su ve doğal maddelerle temizliyor. Lucy böylelikle kimyasallardan uzak tuttuğu saçlarının çok daha dolgun ve parlak olduğunu söylüyor.

Şampuan kullanmama yöntemine başvuran sadece Lucy değil; güzelliğe meraklı olanlar arasında hızla büyüyen bir hareket.

"Telegraph gazetesine konuşan Lucy, "Saçların yeterince uzayınca kendi kendini temizlediği şeklindeki şehir efsanesinin doğru olup olmadığını her zaman merak etmiştim. Anne olduğumda ise kendim ve çocuklarım için kullandığım ürünlere çok daha fazla dikkat etmeye başladım" dedi.

'No-poo' hareketi özellikle ABD'de ve Avrupa hızla yayılıyor. Hareketin temsilcileri, sentetik şampuan kullanmıyor, bunun yerine saçlarını su, karbonatlı su veya elma sirkesiyle temizliyor. Saçlarını yumuşatmak için de doğal yağlar kullanıyor.

Şampuansız saç temizliği hareketinin üç temel dayanağı bulunuyor. Bunlardan ilki, şampuan değmeyen saçın daha parlak ve canlı olduğu ve uzun vadede saçın kendi kendini temizlediği inanışı. İkincisi ise çevreyi korumak için şampuandan vazgeçme isteği. üçüncü unsur ise farklı fiyatlara sahip saç bakım ürünlerinin getirdiği ekonomik maliyet.

BİR NO-POO'CUNUN HİKAYESİ Allyson isimli bir internet kullanıcısı, şampuansız hayata geçiş sürecini, kendi blog sayfası üzerinden paylaştığı fotoğraflarla şöyle anlattı: Birinci hafta İlk haftanın sonunda saçlarım yağlı gözüküyor, kabul ediyorum. Bunun önüne geçmek için yarım çay kaşığı soda ve soğuk suyla saçımı yıkadım.

İkinci hafta Daha iyiye gidiyor ama saçlarım hâlâ bakımsız duruyor.

üçüncü hafta üçüncü haftanın sonunda gerçekten işe yaramaya başladığını fark ediyorum.

Dördüncü hafta Artık güzel şeyler olmaya başladı. Saçlarım yağlı ve yapış yapış görünmüyor.

Beşinci hafta Beşinci hafta büyük bir değişim oldu ve saçlarım artık harika görünmeye başladı.

Altıncı hafta Altıncı haftanın sonunda, saçlarım artık bir yıl öncesinden bile çok daha iyi görünüyor.

Şampuansız saç temizliğini savunanlar arasında ünlü izimler de yer alıyor. İngiliz şarkıcı Adele de bunlardan biri.

öte yandan kişisel bakımda doğaya dönüş sadece saç temizliğiyle sınırlı değil. Kimi ünlü isimler, sabunlarını bile evde kendileri yapıyor. Brad Pitt'in de sabun kullanmayı reddedip limon, sirke ve suyu karıştırarak kendi temizlik malzemesini evde hazırladığı biliniyor.