İklim değişikliği arıları da vuruyor

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Yardımcısı Doç. Dr. Devrim Oskay, iklim değişikliklerinin arıları etkilediğini söyledi

13 Kasım 2012, Salı 14:06
A A

Lüleburgaz Belediyesi tarafından Aşkiye Neşet Çal Sahnesi’nde düzenlenen ’Trakya arısı ve Trakya’da arıcılık’ konulu konferansa Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Yardımcısı Doç. Dr. Devrim Oskay konuşmacı olarak katıldı.

Konferansı Lüleburgaz Belediye Başkanı CHP’li Emin Halebak, Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Aldemir ve arı yetiştiricileri katıldı. Bal arısının, maymundan sonra gen haritası çıkarılan ikinci canlı olduğunu belirten Doç. Dr. Oskay, "Dünyadaki 5 arı ırkının Türkiye’de olduğunu görüyoruz. Türkiye 5 milyon kolini var. Çin’den sonra ikinci sıradayız. Kolini başına 17 kilo bal alıyoruz. Bu dünyada 30-35 kilo arasında değişiyor.

Arıcılık tekniklerini iyi uygulamamız gerekiyor. İklim değişiklikleri bal arısının üzerinde olumsuz etkileri var. İklim değişiklikleri arıları etkiliyor. Bitkisel üretimde kullanan kimyasallar arı sağlığını etkiliyor. Kimyasalların artması ile arı kolonileri ölmektedir" dedi.

Türkiye’de arıcılığın öğrenildiğini ama verim bakımından hesabın yapılamadığını kaydeden Doç. Dr. Devrim Oskay, arı ırklarının ıslah edilmesi gerektiğini kaydetti. Doç. Dr. Oskay, "Trakya arısı sadece Istırancalar’da bulunuyor. Tarım Bakanlığı tarafından koruma altına alındı. Bu bölgeye dışarıdan koloni giremiyor, çıkınca da geri dönemiyor. Lüleburgaz’ın Trakya arısı ile çalışması gerekiyor. Lüleburgaz’da 10 bin koloni, Trakya’da ise 120 bin koloni var. Yerli bal arısı ırkını korumalıyız. Her yıl kovandaki ana arı değiştirilmelidir" diye konuştu.

Vahit İŞBAŞARAN/LÜLEBURGAZ (Kırklareli), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;