'İktidar da asimetrik savaşın parçası'

Baykal: Hükümetin asimetrik psikolojik savaşın bir parçası olduğundan hiçbir şekilde kuşkum yok

05 Aralık 2009, Cumartesi 15:34
A A

CHP Genel Başkanı  Deniz Baykal Ankara’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Baykal, “Türkiye’de herkesin yargıya hesap vermesinin zorunlu olduğunu, yargı dışında özel bir himaye altında tutulamayacağını söylemiştik, aynı noktadayız. Söz konusu olan tartşmalarla ilgili olarak  eski Genelkurmay Başkanı ifade vermiştir, böyle bır tablonun doğal karşılanması gerektiğine prensip olarak inanıyorum .Herkesin ifadesini al ama hukuk kuralları çervevesinde yapılması gerek, hukukun şeffaf, denetlenebilir bir süreç içinde işlemesine  imkan vererek bunu yap. Yargı çok ciddi tahribe uğradı ve sindirilmeye çalışılıyor " dedi

TERÖR ŞİMDİ OVAYA İNDİ

Terörün daha önce dağda olduğunu   şimdi ise ovaya indiğini belirten Baykal, "Terör ovaya indi ne oldu? toplum kamplaşmaya başladı.insanlar birbirinin etnik kökenini merak etmeye başladılar.Terör varken, elinde silahı varken, elindeki silahı mazur görüp, anlaşma yapmaya kalkarsanız ona tam teslim olmadan anlaşma yapamazsınız; ona tam teslim olmak da sizin elinizde değil. Sizi aşan bir iş, sizi teslim ettirmezler”dedi.

DTP ve PKK’nın birbirinden ayırmak istendiğini söyleyen CHP Genel başkanı,  "Bunun doğru olmadığını belirmiştik, tepki ile karşılanmıştık  ama gelinen noktada görülmüştür ki  böyle bir ayrımın olmadığı ortadadır. Hükümet açılımı  DTP ile götürmek istedi ancak DTP, muhatabının  İmralı olduğunu söyledi" dedi

Baykal, Kürt açılımı ile  öcalan’ı meşrulaştırma, siyasi bir kimlik kazandırma, mahkum olmaktan çıkarma  ve  siyasi bir kişilik kazandırma yolunun açıldığını söyledi..

ASİMETRİK PSİKOLOJİK SAVAŞ KONUSU

Baykal, YAŞ toplantısının ardından Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un asimetrik psikolojik savaş hakkında Başbakan'a bilgi vermesinin sorulması üzerine "Hükümetin asimetrik psikolojik savaşın bir parçası olduğundan hiçbir şekilde kuşkum yok. Böyle bir kampanya iktidarın himayesi olmadan hiçbir şekilde götürülemez. Bunun aksini düşünmek aptallıktır." diye konuştu.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;