İktidarsızlığa şok çözüm!

2025'te 222 milyon erkek iktidarsız olacak! Ama yeni teknik cinsel sorunları çözüyor, sperm sayısını çoğaltıyor...

İktidarsızlığa şok çözüm!

Dünya genelinde 152 milyon erkek sertleşme sorunları yaşıyor. Evlilikler, ilişkiler cinsel performans düşüklüğüyle zedeleniyor, kopma noktasına geliyor. Korkunç olanı ise bu rakamın 2025 yılında 222 milyonu bulmasının tahmin edilmesi!

Çağımızın hastalığı obeziteyle bağlantısı bulunan iktidarsızlık ve sertleşme probleminin çözümü Türkiye'ye yeni gelen tedavide mi?..

Kardiyovasküler Anestezi Beslenme ve Antiaging Uzmanı Dr. İsmail Ağar, HaberTürk'ün, “Focus Şok Dalga” tedavisiyle ilgili sorularını yanıtladı...

Erkeklerin en büyük sorununun sertleşme ve iktidarsızlık olduğunu biliyoruz. Elinizde bununla ilgili rakamsal veriler var mı?

Evet. Dünya genelinde 152 milyon erkek sertleşme sorunları yaşıyor. Bu rakamın 2025 yılında 222 milyonu bulması bekleniyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) cinselliği; "Fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal bileşkeleri pozitif yönde bütünleştiren, zenginleştiren ve kişiliği, iletişimi, sevgiyi geliştiren bir bütünlük" olarak tanımlıyor. Oysa dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de empotans sorunundaki artış gözönüne alındığında  bu tanım kadar  mutlu evliliklerinde tehdit altında olduğu görülüyor.

Bu sorun en çok hangi yaşlardaki erkekleri etkiliyor?

Empotans sorunu hemen her erkeğin yaşamı boyunca karşılaştığı bir sorun olsa da 45 yaşın üzerindeki  erkeklerin yarısından fazlasında sertleşme sorunu olduğu tahmin ediliyor. Oran bu derece yüksek olmasına rağmen sorunu hekime taşıyanların sayısı bir hayli az. Bu durum tedaviye veya sorunun çözümüne yönelik arayışlarının ne kadar atıl olduğunu gösterdiği gibi  evliliklerdeki mutlu cinsel yaşamın kapılarının nasıl kapandığını gözler önüne seriyor. Eskiden iktidarsızlık sorunu belli bir yaş sınırı içinde değerlendirilirken bugün genç kuşağıda etkisi altına alan bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Psikolojik etkenlere mi bağlı?

Aynı zamanda bundan on, on beş  yıl öncesinde iktidarsızlık sorunu daha çok psikolojik nedenlere dayandırılırken günümüzde  iktidarsız şikayetlerinde  %80 fiziksel nedenlerin rol oynadığı ortaya çıkmıştır. Sınırın bu kadar genişlemesi kuşkusuz yaşam koşullarında değişen olumsuzlukların bir sonucu.

Erkeklerde cinsel yaşama darbe vuran etken nedir?

Şişman, özellikle bel ve karın çevresinde yağlanma yaşayan erkeklerde cinsel yaşama dair performans sorunlarına rastlanıyor. Böyle erkeklerde iktidarsızlık şikâyetleri giderek artıyor.  Son yıllarda iktidarsızlık - obezite ilişkisini araştıran çalışmalar 40 yaş üstünde hayli yüksek oranlarda seyreden empotans yani iktidarsızlık  sorununun başta beslenme ve yaşam tarzındaki değişiklikler olmak üzere diğer faktörlerin eklenmesiyle yaş sınırını oldukça aşağılara çektiğini gösteriyor.

Karın- bel çevresi için belirli bir ölçü var mı? En fazla ne kadar olması gerekiyor?

Kadın olsun erkek olsun bugün kilolu olmanın İnsan sağlığını pek çok açıdan tehdit ettiği artık bilinen bir doğru.   Vücut ağırlığının artmasına bağlı olarak  gelişen hipertansiyon,kan yağlarında dengesizlik, diyabet, felç ve kanser özellikle  karın - bel çevresi 96cm üzerindeki erkekleri hedef alırken iktidarsızlık sorununu da beraberinde getirdiği biliniyor.  Özellikle bel  ve karın çevresinde yağlanma olan erkeklerde testesteron düzeyinde  azalma, östrojen  seviyesinde artış, damar sertliği empotans sorununu yaratıyor.

Aynı zamanda obezite ,özellikle bel ve karın çevresinde yağlanma sperm üretiminde ciddi azalmaya neden oluyor. Yapılan araştırmalar bel ve karın çevresinde yağlanma olan kişilerde yaşanan bu sorunu kanıtlıyor. Dolayısıyla şişman ve bel göbek çevresinde yağlanma olan erkekler modern çağın olumsuz koşullarından doğan bir sorun ile karşı karşıya kalıyor.

YENİ YÖNTEMLE İKTİDARSIZLIĞA SON

Sizin Türkiye'ye getirdiğiniz bir teknik bu sorunu ortadan kaldırıyor. Bahsedebilir misiniz?Yeni nesil tedavi olarak geliştirilen Focus Şok Dalga Akupunktur tedavisinin iktidarsızlık sorununa çift yönlü çözüm getiriyor. Vücut dışında üretilen şok dalgaların vücuda transferiyle genital bölgede yeni kan damarlarının oluşmasını sağlıyor ve kan akışını düzenlenmeye yardımcı oluyor. Öte yandan vücut dışında üretilen bu güçlü şok dalgalar uygulama alanını oldukça geniş bir bölgeye taşıyor.

O halde yağlanmayı ortadan kaldırıyor bu teknik...

Evet. İktidarsızlığın en önemli sebeplerinden biri olan karın ve göbek çevresi yağlanmasının ortadan kaldırılmasıyla birlikte bu tedavideki başarı artıyor. Böylelikle vücuttaki testesteron seviyesi normal sınırlar içerisine alınırken iktidarsızlığa neden olan damar tıkanıklığı yeni damar oluşumu sağlanarak tedavi ediliyor.

TEDAVİNİN TEMELİ ÇİN'DEN GELİYOR

3000 yıl öncesinde Çin tıbbı iktidarsızlığa çözüm bulmaya çalışıyordu. Dönemin kaynakları ve yazılı metinleri incelendiğinde Çin tıbbını bu arayışa sürükleyen nedenin Çinli erkekler değil İmparatorun içinde bulunduğu durum olduğu ortaya çıkıyor. Çünkü dönemin imparatorlarının 3000 eşi bulunurmuş. İşte bu arayışla başlayan çalışmalar akupunkturu  günümüzde iktidarsızlık sorununun tedavisinde başvurulan en eski yöntem yapıyor.

Çin tıbbı yüzyıllar öncesindeki iktidarsızlık mücadelesinde bu etki mekanizmalarıyla başarılı sonuçlar elde etmeyi başarmış. Bugünse çağın hızlı gelişmelerine paralel olarak yürütülen bilimsel ve teknolojik çalışmalar vücut dışında üretilen güçlü şok dalgaların vücuda transferiyle genital bölgede  yeni kan damarlarının oluşumunu sağlıyor. Focus Şok dalga akupunktur tedavisi  iktidarsızlığın çok önemli nedeni olarak gösterilen obzeitenin  ortaya çıkardığı olumsuzlukları ortadan kaldırmada da önemli bir işleve sahip.

İKTİDARSIZLIĞI EN ÇOK TETİKLEYEN SEBEPLER

Genellikle ileri yaşlarda görülmekle birlikte şehir hayatı ile gelen stres, düzensiz ve sağlıksız beslenme gibi etkenlerle daha erken yaşlarda da görülebilen iktidarsızlığın nedenleri şöyle sıralanıyor:

Cinsel organı besleyen damarlardan yeterince kan pompalanmaması

Aşırı heyecan

Kendine güvenmemek

Yorgunluk

Sigara ve alkol kullanımı

Obezite

Diyabet

Psikolojik nedenler

(HaberTürk)


 

2