İlaçta 3.5 milyarlık kavga

Eczaneler hem eski ilaçlara uygulanacağı hem de kârları azalacağı için yarın kepenk kapatarak uygulamayı protesto edecek. İlaç şirketlerinin derdi ise kârlarının yüzde 35 azalacak olması

03 Aralık 2009, Perşembe 05:00
A A

ECZANELER KEPENK KAPATACAK

Ülke genelindeki 24 bin eczanenin, yarın kepenk indireceğini açıklamasıyla Türkiye’nin gündeminde en ön sıraya çıkan ilaçta yeni fiyat uygulamasının altında 3.5 milyar liralık çıkar çatışması yatıyor. Yeni fiyat sistemiyle 700 kalem ilaca uygulanan kamu iskontosu yüzde 11’den yüzde 24’e çıkacak. Böylece 3 bine yakın ilaç daha ucuza satılacak. İndirim oranı yüzde 10 ile 60 arasında değişiyor.

DEVLET TASARRUF YAPACAK

Devlet, uygulamayla hem ilacın ucuzlayacağını hem de büyük miktarda tasarruf edileceğini belirtiyor. İlaç şirketlerine göre ise Avrupa’nın altında bir fiyatla ilaç satmak mümkün değil. Eczacılar yeni fiyat uygulamasıyla kâr marjlarının düşeceğini, raflarına eski fiyatlarla koydukları ilaçların daha düşük yeni fiyatla satılarak zarar edeceklerini hatta dükkan kapatmak zorunda kalacaklarını öne sürüyor.

GİDERLER ÇOK ARTTI

İlaçtaki kavganın tohumları hükümetin sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmasıyla başladı. Vatandaş reçetesiyle eczaneye giderek rahatça ilacını alıyordu. Ancak bu ulgulama ilaç harcamasını büyüttü. 2008’de 25.4 milyar liraya çıkan sağlık harcamalarının 10.7 milyarını ilaç oluşturdu. 2009 için bütçeye 14.6 milyar TL ilaç gideri konulmuştu. Ancak yılın ortasında rakamın 15.6 milyara çıkacağı anlaşıldı.

FİRMALAR KABUL ETMEDİ

Bunun üzerine ilaççılar toplantıya çağrıldı. Toplantıya AİFD (Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği), TİSD (Türkiye İlaç Sanayicileri Derneği) ve İEİS (İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası) katıldı. Bürokratlar, ilaçta indirim istedi. Firmalar kabul etmedi. Sağlık Bakanlığı bir sistem oluşturarak, bunu Bakanlar Kurulu’na onaylattı. İşte bu karar yarından itibaren uygulanmaya başlıyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;