İlginç batıl inançlar!

Yüzyıllardır süregelen batıl inançlar hayatın her noktasında etkisini gösteriyor. İşte Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın araştırmasıyla Türkiye'de yaygın olan batıl inançlar

23 Şubat 2018, Cuma 17:20
A A

Çoğunun bilimsellikle, akılla, çağdaşlıkla ve dinsel inançla bir ilgisi olmadığı belirtilen incelemede, bu tür inanışların ne yazık ki insan oğlunun gönlünden, beyninden, vicdanından sökülüp atılamadığı vurgulandı. Türklere ait bazı batıl inançlar...

AYAKKABININ TERS DÖNMESİ

AYAKKABININ TERS DÖNMESİ

Ayakkabının ters gelmesi hastalığa işarettir. Ocak ayının birinci günü görülen kimse sana iyi gelirse o yıl yaşarsın, iyi gelmezse hasta olursun. Cuma günü ana rahmine düşen çocuk bilgili olur. Pazartesi başlanan işler ağır gider.

NEREDEN GEÇECEK BU MİLLET?

NEREDEN GEÇECEK BU MİLLET?

Bir erkek iki kız arasından geçerse köse olur. Bir adam iki kadının arasından geçerse sözü geçmez. Odanın ışığını evin erkeği yakarsa o ev daima nur içerisinde ve bereketli olur. Kadının yolda erkeğin önünü kesmesi uğursuzluktur. Bir kadın iki erkeğin arasından geçerse çocuğu olmaz.

İŞLER ÇOK KARIŞIK

İŞLER ÇOK KARIŞIK

Yarım çay içen kadın dul kalır. Ava gidecek kişinin önünden kadın geçerse avlanamaz. Bundan dolayı o kişi ava gitmekten vazgeçer. Ava giden kişinin arkasından karısı süpürge atar.

SAĞ AVUÇ  KAŞINIRSA PARA GELİR

SAĞ AVUÇ KAŞINIRSA PARA GELİR

El yıkanırken önce sağ elden başlamalı, önce sol elden başlamak uğursuzluk getirir. Çorap giyilirken ayağın Kıble'ye doğru uzatılması doğru değildir. Sağ avuç kaşınırsa para gelir, sol avuç kaşınırsa elden para çıkar.

GECE TIRNAK KESMEK

GECE TIRNAK KESMEK

Akşam tırnak kesilmez. Eğer akşam vakti tırnak kesiyorsanız onu saksı içine gömün çöpün içine atmayın. Akşam sakız çiğnenmez, akşam çiğnenen sakız ölü etidir. Hamile kadın aş ererken neye bakarsa doğacak çocuk ona benzeyecektir. Gece gizlice ay ışığında, gölgede yıkananlar ay gibi parlak olur.