İlhan Cihaner: “Başbakanı dinlemedim”

İlhan Cihaner: “Başbakanı dinlemedim”

04 Ekim 2010, Pazartesi 17:26
A A

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, ‘32. Gün' programından sonra birçok internet sitesi ve gazetelerde yer alan ‘Cihaner Başbakanı dinledi' haberleri üzerine “Ben öyle bir şey söylemedim. Kesinlikle vurgulamak isterim ki; yaptığım soruşturmalarda ne başbakan, ne de yasama dokunulmazlığı bulunan kişilerin, iletişimleri tespit edilmemiş, telefonları dinlenmemiştir” dedi.

Cumhnuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Mehmet Ali Birand ve Rıdvan Akar’ın konuğu olarak katıldığı programdan sonra kamuyounda çok tartışılan “Başbakanı dinledim” sözleriyle ilgili olarak DHA muhabirine açıklama yaptı. Erzincan Ergenekon silahlı terör örgütüne üye olmaktan hakkında dava açılan İlhan Cihaner, şöyle dedi:

“Benim orada asıl vurgulamak istediğim: İddia edildiği gibi; bir cemaat ya da bir partiyi bitirmek, zor durumda bırakma gibi niyetim olsa, o soruşturmada suç oluşturan, hem de suç oluşturmamakla birlikte adı geçen kişi, grup, partiyi zorda bırakacak bir sürü iletişim tespit edildi. Ama bunlardan hiç birini açık yargılama başlayıncaya kadar hatta dosya benden çıktıktan 1 ya da 1.5 yıl sonrasına kadar hiç kimse görmedi, bilmedi. Burada asıl dikkat çekmek istediğim Türkiye'de bir merkezden birileri çok yaygın bir şekilde hukuksuz dinlemeler yapmakta. Hukuka uygun yapılan dinlemeleri, hukuku aykırı bir şekilde belli odaklara servis etmekte. Asıl üzerinde durulması bu iken ısrarla sanki yaptığım soruşturmamda Başbakanı ya da bakanları dinlemiş gibi söylediklerimin çarpıtılması, asıl vurgulanması gereken tartışılması gereken hususların görmezden gelinmesi. Nasıl bir yapı ile karşı karşıya olduğumuzun bir ispatıdır.”

Recep DEMİRCİ/ERZİNCAN, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;