İlköğretim okulunda türban krizi

Adana'daki Kanuni İlköğretim Okulu'nda türbanlı olarak derse girmek isteyen bir öğrenciye izin verilmedi

19 Ekim 2010, Salı 13:42
A A

Saat 07.30 sıralarında Dumlupınar Mahallesi'ndeki Kanuni İlköğretim Okulu’nda, iddiaya göre türban takan 8'inci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki T.Y. okula girmek istedi. Ancak, nöbetçi öğretmen, türban takan öğrenciyi durdurup okul yöneticilerine haber verdi. Okul yöneticileri öğrencinin türbanlı olarak okula girmesine izin vermedi.

Bunun üzerine kız öğrenci okuldan ayrıldı. Bu gelişmeler sırasında bir kişinin kamera ile olup bitenleri görüntülediği belirtildi.

MEB GENELGESİ VAR

Okul yöneticileri, eski öğrencileri olan T.B.'nin geçmiş yıllarda başı açık derse girerken son 2 haftada, türbanla gelip derse girme yönünde bir istek olduğunu söyledi. Okul yönetiminden bir yetkili şunları söyledi: “Başı kapalı derse girmek istedi. Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı genelgesinde, öğrenci başı açık şekilde derse gireceği belirtiliyor. Öğrencinin velisine, ‘Çocuğunuz derse başı kapalı girmek istiyorsa, il veya ilçe milli eğitimden yazı alın, bize getirin, biz de derse alalım’ diyerek gönderdik. Genelgeye aykırı hareket edemeyiz.”

"BAŞI AÇIKLARI ALIYORLAR, BENİ ALMIYORLAR"

Türban taktığı için okula alınmadığı iddia edilen T.Y., geçtiğimiz perşembe gününden bu yana kapıdan geri gönderildiğini ileri sürdü.

Bu sabah da babası Hüseyin Y. ile birlikte okula gittiğini ancak aynı gerekçe ile geri çevrildiğini iddia eden T.Y., "Ben okumak istiyorum ama türbanlı olduğum için okula alınmıyorum.

Başı açıklar alınıyor ama beni almıyorlar. Ben eğitim hayatımın devamını türbanla yapmak istiyorum. Bugün de babamla gittim yine okula almadılar. Sabah polis çağırıp tutanak tutturmak istedik.

Ancak polis, herhangi bir olay olmadan tutanak tutamayacağını söyledi" dedi. T.Y. okuyup hemşire olmak istediğini de söyledi.

OKUL MÜDÜRÜ GİREBİLİR DEMİŞ

Genç kızın adını açıklamayan babaannesi de "Oğlum Hüseyin daha önce okul müdürü ile görüştü, 5'inci sınıftan sonra torunumun türbanla okula geleceğini söyledi.

Okul yetkilileri de 'Nasıl isterse öyle gelsin' dedi. Ancak şimdi torunumu türbanlı olarak okula kabul etmiyorlar. Çocuk türbanlı gitse ne olacak gitmese ne olacak" diye konuştu.

EĞİTİM-SEN: PROVOKASYON


Eğitim- Sen Adana Şube Başkanı Güven Boğa, konunun kendilerine de intikal ettiğini, türbanın ilköğretim okullarına indirgenmesinin provokasyon olduğunu savundu.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;