IMF eylemlerinde ikinci gün şoku

IMF eylemlerinde ikinci gün şoku

07 Ekim 2009, Çarşamba 10:44
A A

IMF-Dünya Bankası toplantılarını protesto etmek için Şişli'deki Agos gazetesi önünde toplanan gruptan 27 kişi gözaltına alındı. Mecidiyeköy savaş alanına döndü. Polis tayzikli su da kullanarak sert müdahalede bulunuyor.

Polis, IMF toplantılarını protesto eden 200 kişilik gruba Ergenekon Caddesi'nde biber gazı ve tayzikli su ile müdahale ediyor. Ara sokaklara kaçan eylemciler, çevredeki araçlara zarar verdi.

İZMİR'DE DE EYLEM VAR
Bu arada İzmir'de de çeşitli sendika ve odaya üye bir grup, İstanbul'da yapılan IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık toplantısını protesto etti.

İstanbul'da yapılan IMF ve Dünya Bankası'nın yıllık toplantısını protesto etmek amacıyla KESK, DİSK, TMMOB ve TTB üyesi yaklaşık 100 kişi, bugün saat 18.30 sıralarında Konak'taki Merkez Bankası önünde toplandı. KESK'in önderliğinde gerçekleşen mitinge bir süre sonra ESP, SDP, ÖDP ve EMEP üyesi gruplar da katıldı. Burada grup adına konuşma yapan KESK sözcüsü Eğitim Sen İzmir 3 No'lu Şube Başkanı Ali Kılıç, krizin bedelini ödememek için direnişi yükselteceklerini dile getirdi.

'İSTANBUL'U PAZARLAMAK İSTİYORLAR'

Yapılan toplantılarda krizden çıkış için aranan çözümün sadece sermayeyi kurtarmaya yönelik olduğunu iddia eden Kılıç, “Onların aradığı çözüm, krizin patlattığı işsizliği çözmeye yönelik değildir. İnsanlığın yaşadığı sefalete ve açlığa yönelik bir çözüm değildir. Biz bunları çok iyi biliriz. Çünkü yıllardır IMF ve Dünya Bankası politikalarına harfiyen uyan hükümetler tarafından yönetiliyoruz” dedi.

İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'nin aylardır hummalı bir çalışma içerisinde olduğunu belirten Kılıç, “3 hafta önce yurttaşlarını sele teslim eden, milyonlarca yoksul emekçinin sefalete mahkum edildiği İstanbul'u küresel bir kent olarak pazarlamak istiyorlar. Toplantının yapılacağı yerler asfatlandı, temizlendi ve yeniden donatıldı. Burada tek bir amaç var; IMF'ye şirin görünmek” dedi.

Konuşmasında, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'ye düzenlenen silahlı saldırı nedeniyle derin üzüntü içinde olduklarını belirten Kılıç, “Olay basit bir alacak- verecek meselesi değildir. Saldırının tüm yönleriyle araştırılıp, arka planının ortaya çıkarılmasını istiyoruz” dedi.

Konuşmanın ardından kalabalık, ‘IMF defol' sloganları atarak olaysız şekilde dağıldı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;