IMF ile sorunumuz yok derdimiz değerli lira

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, IMF anlaşmasının sıcak para ve döviz üzerine yapacağı baskının, kendilerini endişelendirdiğini söyledi

IMF ile sorunumuz yok derdimiz değerli lira

111 MİLYAR DOLAR YAKALANIR

2010’da ihracat hedefinin 111 milyar dolar olduğunu hatırlatan Büyükekşi, bu hedefin yakalanacağı konusunda umutlu olduklarını fakat birtakım endişeleri de bulunduğunu söyledi. Büyükekşi, “IMF anlaşmasının risklerinden, Merkez Bankası’nın Türk Lirası’nın istikrarı yerine enflasyonu daha çok önemsemesinden endişeliyiz” dedi.

KUR BASKISINA ÖNLEM ŞART

İhracatta 2009 yılı değerlendirmesinin yapıldığı ve 2010 hedeflerinin paylaşıldığı basın toplantısında konuşan Mehmet Büyükekşi, IMF ve Merkez Bankası ile bir problemleri bulunmadığını, ortaya çıkan sonuçlardan rahatsız olduklarını ifade etti. Büyükekşi “IMF anlaşmasının sıcak para ve döviz üzerine yapacağı baskı bizi endişelendiriyor. Düşük kur, güçlü TL konusunda endişelerimiz var. ‘İhracatın kur baskısıyla karşılaşmaması için önlemler alalım’ diyoruz” diye konuştu.

2009'DA 29 ÜLKEYE GİTTİK

Mehmet Büyükekşi, 2009 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile 10, Başbakan Tayyip Erdoğan ile 5 ve Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile 14 ülkeye ziyaret düzenlediklerini anlattı. Büyükekşi, Türkiye’nin 2023 ihracat stratejisi projesinin makro kısmı konusunda yapılan çalışmalara göre 15 yıl içerisinde dünya ticaretinde 34.5 trilyon dolarlık dış ticaretin baz alınması durumunda, Türkiye’nin bundan yüzde 1.5’lik pay alarak, 500 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayabileceğini dile getirdi.

IRAK TÜRKİYE'NİN ŞANSI OLDU

Büyükekşi, 2023’te 500 milyar dolarlık ihracata ulaşma yolunda bir çalışma başlattıklarını, her ülke ve sektör için ne kadarlık ihracat yapılması gerektiğini belirlediklerini söyledi. Avrupa’ya ihracatta yüzde 25 gerileme olduğunu kaydeden Büyükekşi, “Avrupa’nın payı yüzde 51.9’a düşerken, Afrika’nın payı yüzde 10.1’e, Asya’nın 3’e yükseldi” dedi. Büyükekşi, Irak’ın 2009’da Türkiye için ‘şans’ olduğunu belirterek, “Irak, ön

2