IMF terörü

İstanbul'da yapılan IMF-Dünya Bankası toplantılarının 2. gününde İstanbul sokakları yine savaş alanına döndü

08 Ekim 2009, Perşembe 05:00
A A

İstanbul’da yapılan IMF (Amerikan merkezli Uluslararası Para Fonu) - Dünya Bankası toplantısını protesto eden göstericiler önceki gün Taksim Meydanı’nı savaş alanına çevirmişti.

Bugüne kadar eylemlerde ‘orantısız güç’ kullandığı için eleştirilen polisin eyelcilere ‘orantılı’ müdahale etmişti. Polis tazyikli su ve gaz bombası ile eylemcileri püskürtmüştü. Polisle çatışan eylemciler 11 banka, 6 kamu binası ve 8 polis aracını tahrip etmişti. Olaylarda 96 kişi gözaltına alınmıştı.

ERGENEKON’DAN ÇIKIŞ
IMF-Dünya Bankası toplantısının dün son günüydü. Dünkü olaylar sonrasında Polis bugün işi daha sıkı tuttu. Eylemcileri meydanlara çıkartmadı. Bu nedenle ‘IMF savaşının’ dünkü adresi arka sokaklar oldu.

Uluslararası bir toplantıya ev sahipliği yapan İstanbul’da, uluslararası kamuoyunda tepki yaratmamak için geçmiş olaylara nazaran daha itinalı davranan polisin titizliği eylemcilere yaramıştı! Eylemciler daha rahat, daha organize adeta medyaya poz verir gibiydiler. Dün sabah ilk olaylar Şişli’deki Ergenekon Caddesi’nde çıktı.

ARKA SOKAKLAR...
Buradan Pangaltı’na doğru yürüyen ve Harbiye’de toplantının yapıldığı Kongre Vadisi’ne çıkmak isteyen eylemcileri polis tazyikli suyla püskürttü. Sudan kurtulan eylemciler tekrar yürüyüşe geçti. Polis eylemcilere bu kez gaz bombası ve biber gazı attı. Eylemciler arka sokaklara dağıldı.

Tarlabaşı, Osmanbey, Çağlayan, Feriköy, Pangaaltı savaş alanına döndü. Polisle çatışan eylemcilerin silahı ise bilye attıkları sapanlar, molotof kokteyli ve kaldırım taşlarıydı. Göstericiler çevdeki banka ve işyerlerinin camlarını kırdı, araçlara hasara verdi. Dün 25 kişi gözaltına alındı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;