IMF: Türkiye dinamik güclü büyümeye döner

IMF Birinci Başkan Yardımcısı Lipsky, Türkiye ekonomisinin gelecek yıl toparlanmaya başlayacağını ifade etti

14 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

TOPARLANMA 2010'DA

Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky, gelişmekte olan diğer ülkelerle birlikte Türkiye’nin de küresel krizin kötü etkilerini yılın kalan kısmında da göreceğini söyledi. Türkiye ekonomisinin, gelecek yıldan itibaren toparlanma sürecine gireceğini belirten Lipsky, bu hızlı sürecin ardından, dinamik ekonomisi nedeniyle Türkiye’nin yeniden güçlü büyümeye geçeceğini vurguladı.

İŞSİZLİK BÜYÜK SORUN

John Lipsky, tüm gelişmekte olan ülkeler gibi, Türkiye’nin de işsizlik sorunuyla uğraşmak zorunda kalacağını belirtti. Lipsky, Türkiye’nin kısa vadede etkin işleyen bir mali sektör, iyi ekonomik politikalar ve iyi bir kamu mali dengesi ile ekonomik büyüme için ortam yaratması gerektiğini, işsizlikle mücadelenin böyle yapılacağını kaydetti. Lipsky, uzun vadede ise eğitimin önemine dikkat çekti.

FONUN DARALMA TAHMİNİ YÜZDE 6.5

IMF, Türkiye’de bu yılki ekonomik daralmanın yüzde 6.5’e ulaşacağı tahmininde bulunarak, bu konuda yüzde 6’lık bir beklentisi olan hükümetten daha karamsar olduğunu gösterdi. Ancak fon, 2010’da Türkiye’de yüzde 3.7’lik bir büyüme bekliyor. IMF tahminlerine göre, enflasyon bu yıl sonunda yüzde 6.2, gelecek yıl yüzde 6.8 olacak. Cari açığın milli gelire oranı bu yıl yüzde 1.9, gelecek yıl yüzde 3.7 olacak.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;