'IMF Türkiye'yi rahatlatır'

Krizin gelişini önceden gören adam olarak tanınan Roubini, tünelin sonunda ışığın göründüğünü söyledi

04 Ekim 2009, Pazar 05:00
A A

Krizinin gelişini bilen adam diye tanınan New York Üniversitesi profesörü Nouriel Roubini, tünelin sonunda ışığın göründüğünü söyledi. İstanbul’da bir açıklama yapan Roubini, ancak yine de ekonomi yönetiminde atılacak yanlış adımların dünyayı krize sokabileceği ifade etti. Roubini, Türkiye’nin IMF kaynağına ihtiyacı olmadığını ancak anlaşmanın güven sağlayıcı bir tarafı bulunduğunu söyledi. 

YATIRIMCILAR İÇİN ÖNEMLİ
IMF anlaşmasının yatırımcılar açısından önemli olduğunu vurgulayan Roubini, “Türkiye makro ve mali temeller açısından bu krizin başında sağlam bir ülkeydi. Fakat bu bulaşıcı hastalık Türkiye’ye de geldi. Bu süreçte Türkiye IMF ile anlaşma imzalarsa, bu piyasalar için olumlu bir tablo olur. Anlaşma, hükümetin mali disipline kendini adadığı anlamına geldiği için yatırımcıyı rahatlatacak” dedi. 

İŞSİZLİK EN BÜYÜK SORUN
Roubini küresel ekonomiyi şöyle değerlendirdi: “2009’un ilk üç ayında serbest düşüş yaşayan dünya ekonomisi, ikinci üç ayda daralma baskısının azaldığına ilişkin sinyaller vermeye başladı. Veriler küçülme baskısının yılın ikinci yarısında sınırlandığını gösteriyor. Bazı bölgelerde dip noktasının 2009’un sonu ya da 2010’un başında görülmesi bekleniyor. Fakat işsizlik 2010’da küresel tüketimi sınırlayacak.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;