IMF'den mezun olma zamanı

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Türkiye'nin ayakları üzerinde durmasının zamanının geldiğini belirterek, “IMF sonsuza kadar sürmez. Buradan mezun olmamız lazım” dedi

21 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

ANLAŞMANIN SONU OLMALI

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Eskişehir’de sanayi odası ile Dünya Gazetesi’nin düzenlediği bir konferansa katıldı. Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ilişkilerini değerlendiren Yılmaz, “Olandan bitenden gerekli dersleri çıkararak kendi iç dinamiklerimizle devam etmeliyiz. IMF ile sürekli anlaşma yaparak nereye gidilebilir? Bunun bir sonunun olması lazım. Bizim artık buradan mezun olmamız lazım. Kendi ayaklarımızın üzerinde duruyor olmamız lazım” dedi.

FAİZ POLİTİKASINA DEVAM

Merkez Bankası’nın enflasyonla ilgili tahminlerini de aktaran Yılmaz, fiyatlarda aylık bazda artış görülse dahi, yıllık enflasyonun düşmeye devam edeceğini ve yüzde 5’in altını görebileceğini belirtti. Enflasyon şu anda yüzde 5.27 düzeyinde. Özel tüketimde hafif bir toparlanma gördüklerini ancak yatırım talebinde toparlanma işareti bulunmadığını vurgulayan Yılmaz, bu nedenlerle para politikasının aşağı yönlü esnekliğini (düşük faiz seviyesini) uzun süre koruyacağını yineledi.

KREDİ NOTU YÜKSELTİLMELİ

Yılmaz, Türkiye’nin kredi notunun hâlâ yükseltilmemiş olmasını da eleştirdi. Merkez Bankası Başkanı, “Küresel dalgalanmalara karşı finansal duyarlılığı kalmadığı halde, bunun hâlâ Türkiye’nin kredi notlarına yansımadığını görüyoruz. Bu durumun yanlışlığını uluslararası tüm platformlarda dikkatlere sunuyoruz” dedi. Türkiye’nin durgunluktan erken çıkan ülkeler arasında yer aldığını vurgulayan Yılmaz, Orta Vadeli Program’ın da kendi içinde tutarlı ve gerçekçi bir program olduğunu belirtti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;