İmralı'ya 11 yılda 30 milyon dolar

11 yıl önce yakalanan Öcalan'ın müebbet hapis cezasını çektiği İmralıya büyük paralar harcandı

14 Şubat 2010, Pazar 15:33
A A

Ömür boyu hapis cezasına çarptırılan PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan, İmralı Adası’ndaki mahkumiyetinin 11’nci yılını geride bıraktı.  Yurdun çeşitli bölgelerinde Öcalan lehine protesto gösterileri yapılırken, İmralı'ya harcanan paralar da günedme geldi...

Güvenliğin en üst düzeyde tutulduğu İmralı’da, açık görüş sırasında Öcalan'ın gözüne kalem sokulması gibi herhangi bir saldırı olasılığına karşı da görüşme odasında Öcalan ve ziyaretçileri arasındaki mesafe 7 metreye çıkartıldı.

Kenya’da 15 Şubat 1999 günü yakalandıktan sonra getirildiği İmralı Adası’nda yargılanıp ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Abdullah Öcalan adadaki 11’nci yılını doldurdu. Öcalan’ın İmralı’ya getirilmesinden sonra, İmralı’da binalar, asker ve Adalet Bakanlığı’na bağlı görevlilerin kaldığı yapılar elden  geçirildi, yeni güvenlik sistemleri kuruldu. Son olarak da 5 milyon dolarlık harcama ile Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi yaptırıldı.

4 KİLOMETRELİK MAVİ HAT

Öcalan'ın deniz yoluyla kaçırılma ve suikast olasılığına karşı İmralı Adası’nda 4 kilometre uzunluğunda tel örgü çekildi ve 200 kamera ile ‘mavi hat’ adıyla güvenlik sistemi oluşturuldu. Geceyi gündüze çeviren 24 saat kontrol altında tutulan bu hatta konan güvercinler bile alarmların çalmasına neden oluyor.
Abdullah Öcalan’ın nakledildiği cezaevinde çarşamba günleri avukatları ile yaptığı görüşme odası da yeniden düzenlendi. Bakanlık, görüşme odasında Öcalan’ın gözüne kalem sokma gibi saldırı ihtimalini değerlendirerek, aradaki mesafeyi 7 metreye çıkartan yeni bir düzenleme yaptı. Yeni düzenleme ile Öcalan ile avukatları uzak mesafede karşılıklı olarak yüksek sesle konuşuyor.

12 KEZ HÜCRE CEZASI ALDI

Öcalan’ın 11 yılını geride bıraktığı İmralı’da görevlilere zorluk çıkarmadığı, istenilenleri yerine getirdiği, infaz koruma memurlarını yanına çağırmak için cezaevinin çelik kapısına bile, kimsenin rahatsız olmaması için yavaş vurduğu, ancak avukatlarıyla her hafta yaptığı görüşmelerde ise çok sert olduğu belirtildi.Öcalan'ın avukatları aracılığıyla yağdırdığı talimatlar ve savurduğu tehditler nedeniyle bugüne kadar 12 kez, her biri 10- 20 gün arasında değişen hücre cezası aldı. Hücre cezası süresince Öcalan sadece avukatlarıyla görüşüp havalandırmaya çıkabiliyor. Ailesiyle görüşemiyor, TRT FM’i bandına ayarlı radyoyu dinleyemiyor, kitap ve gazete okuyamıyor.

GÜNLÜK 5.5 TL'LİK YEMEK

İmralı Adası’nda Abdullah Öcalan ile diğer 5 mahkumun günlük yiyecek ödeneği de Adalet Bakanlığı’na bağlı diğer cezaevlerinde kalan mahkumlarınki kadar. Bakanlık İmralı’daki yiyecek ihtiyacını karşılayan askeriyeye Öcalan ve diğer mahkumlar için 550 gramı ekmek olmak üzere 5.5 liralık günde üç öğün veriyor.

Görüşme için adaya gidiş- dönüş ücreti olarak 30 TL ödeyen avukatları ve yakınları tarafından, Öcalan'a bugüne kadar 800 kadar kitap götürüldü. Öcalan kendisine getirilen felsefi, dini, siyasi ve dünya liderlerinin hayatlarını içeren kitapların yanı sıra bu kitaplarda not düşülen kaynakları da avukatlardan istiyor. Abdullah Öcalan’a talep etitği televizyon ise henüz verilmedi.

ŞANLIURFA KARIŞTI

Bu arada, Şanlıurfa'da Öcalan’ın yakalanışının yıldönümü nedeniyle BDP tarafından düzenlenen basın açıklamaları terör örgütü mitingine dönüştü. Ellerinde ‘Ya Öcalan’la özgürleşeceğiz, ya Öcalan’ın özgürlüğü için öleceğiz’ yazılı pankart taşıyan göstericiler, PKK ve Öcalan lehine sık sık sloganlar attı.

Barış ve Demokrasi Partisi üyeleri tarafından, Abdullah Öcalan’ın 15 Şubat 1999'da Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye getirilişinin 11'inci yıldönümü Şanlıurfa’nın bazı ilçelerinde yürüyüş ve basın açıklamalarıyla protesto edildi. Polis, eylemle ilgili olarak 35 kişiyi gözaltına aldı.

MERSİN'DE 44 GÖZALTI

Mersin'de ise Öcalan'ın yakalanışının 11'inci yıldönümü olan 15 Şubat'ta yasadışı eylem hazırlığında olduğu iddiasıyla 15 kişi dün gece yapılan operasyonlarda gözaltına alınırken, gündüz saatlerinde de polise havai fişek ve molotof kokteylleri fırlatan 29 kişi yakalandı. Toplam 44 kişi sorgulanmak üzere Mersin Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

İSTANBUL'DA DA ÇATIŞMA VAR

Kağıthane'de, terör örgütü sempatizanı 15 kişilik grup polise molotofkokteyli ve havai fişeklerle saldırdı. Polis, gruba, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Nurtepe Sokullu Caddesi'nde bir araya gelen yüzleri maskeli 15 kişilik grup yola barikat kurarak, polise taş, molotofkokteyli ve havai fişekle saldırdı. Çevik Kuvvet ekipleri kendilerine saldıran göstericilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Polisin müdahalesi sonrası göstericiler ara sokaklara kaçarak dağıldı.

GAZİ MAHALLESİ'NDE KORSAN GÖSTERİ

Gazi Mahallesi'nde Osmanbey Caddesi üzerinde toplanan yaklaşık 50 kişilik grup korsan gösteri yaptı. Caddeye molotof kokteyli ve taş atan gruba polis biber gazı ile müdahale etti. Polisin müdahalesi ile grup ara sokaklara kaçtı. Bir süre sonra yeniden bir araya gelen gruplara polis bir kez daha müdahale etti. Ara sokaklarda süren kovalamacada polis, 2 kişiyi gözaltına alındı. Yaşanan hareketli anlarda göstericileri takip eden bir sivil polis memuru da gösterici sanılarak resmi üniformalı polislerce durdurulmak istenince ellerini havaya kaldırıp, belindeki silahı göstererek 'ben de polisim' dedi.

BAŞAKŞEHİR SAVAŞ ALANI

Gazi Mahallesi'nde olaylar sürerken bir korsan gösteri de Başakşehir Güvercintepe Mahallesi'nde yaşandı. Terör örgütü lehine sloganlar atan 50 kişilik grup yollara barikatlar kurup, polis ekiplerine taş, molotof kokteylleri ve havai fişeklerle saldırdı. Polis ekiplerinin biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ettiği gruplar ara sokaklara kaçtı. Zaman zaman tekrar toplanarak eylemlerini sürdüren grubu çevik kuvvet ekipleri ara sokaklarda da kovaladı. Panzer ve TOMA'lara taş atan grubu kovalayan polis ekipleri 1 kişiyi de gözaltına aldı.

Bu arada, polisin tazyikli su attığı TOMA aracından bir işyeri de etkilendi. Göstericileri su ile dağıtmaya çalışan araçtan sıkılan tazyikli su bir giyim mağazasının vitrin camlarını kırdı.

Sokaktaki hareketlilikten kaçarak işyerinde bekledikleri sırada yaşanan olay ile şaşkınlığa uğradıklarını söyleyen vatandaşların gazdan etkilendikleri görüldü.

DHA

 

4

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;