'İngiliz Mehmet değilim'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kendisine "İngiliz Mehmet" diyen CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu'na, "İngiliz Mehmet değilim. Hasan oğlu Mehmet Şimşek'im" karşılığını verdi

'İngiliz Mehmet değilim'

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Kılıçdaroğlu’nun dün Denizli’de katıldığı bir toplantıda kendisini hedef alan "Kemal Unakıtan’dan sonra şimdi bir bakan daha var. İngiliz Mehmet. İngiliz Mehmet’in kız kardeşi de yeşil kartlı" şeklindeki sözleriyle ilgili olarak soruları yanıtladı.

Kılıçdaroğlu’nun kendisine cevap verilmesini hak etmediğini, ancak kamuoyunda olası yanlış anlaşılmalara meydan vermek istemediğini kaydeden Bakan Şimşek, yeşil kart iddialarıyla ilgili şöyle konuştu: "Söz konusu konuşmada adı geçen ablam, yıllar önce eşini kaybetmiş, halen kızının yanında Batman’da yaşayan ve yaşlılık maaşı dışında hiçbir geliri olmayan, 68 yaşında sade bir Türk vatandaşıdır.

'KILIÇDAROĞLU, YOLSUZLUK DÜZENİNİN SAVUNUCUSU'


Kemal Kılıçdaroğlu, bir bakanın kız kardeşinin yeşil karta muhtaç düzeyde fakir olabileceğini neden anlamamaktadır? Çünkü Kemal Bey’in zihniyetine göre kişiler bakan olunca bütün akrabaları da zengin olur. Halbuki bu kendisinin karşı olduğunu iddia ettiği bir yolsuzluk düzenidir ve Kemal Kılıçdaroğlu bu söylemleriyle bir anlamda yolsuzluk düzeninin savunuculuğunu yapmıştır. Kendisini kınıyor ve aziz milletimizin vicdanına havale ediyorum."

ÇİFTE VATANDAŞLIĞI TEŞVİK EDİLDİ


Maliye Bakanı Şimşek, Kılıçdaroğlu’nun İngiliz vatandaşı olmasıyla ilgili eleştirilerini yanıtlarken de, kendisinin AK Parti Gaziantep milletvekili seçilmeden önce uluslararası bir finans kuruluşunda Londra merkezli üst düzey yöneticilik yaptığına dikkat çekti.

Burada, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’daki bir çok gelişmekte olan ülkenin makroekonomik analizinden sorumlu birimin başkanı olduğunu vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti: "Daha önce de beyan ettiğim gibi Anayasanın ve Vatandaşlık Kanununun verdiği hak uyarınca ve ilgili makamlardan izin alarak çifte vatandaş oldum.

Yaptığım işin gereği sürekli iş seyahatlerine çıkan birisi olarak çifte vatandaşlığım bana büyük kolaylıklar sağladı. 1980’li yılların başından bu yana hükümetlerimizin yurt dışında yaşayan yaklaşık 5 milyon vatandaşımızı çifte vatandaşlığa teşvik ettiği de bir gerçektir.