İngilizleri mini buz çağı bekliyor

İngiltere'nin meteoroloji uzmanları, halka "mini bir buz çağına" hazır olmaları uyarısında bulundular

Perşembe, 30 Aralık 2010 - 12:55

İngilizleri mini buz çağı bekliyor

Avrupa uzun süredir zaten soğuk ve karlı havayla boğuşuyor. Ancak havaların daha da soğuyacağını bildiren İngiliz hava tahmincileri, 327 yıl önceki Thames nehrinin donduğu günlere benzer soğukların kapıda olduğunu söylüyorlar.

Daily Mail’in haberine göre hava tahmincileri, bu kış ki "mini buz çağının" mart ayı ortalarına kadar sürebileceğini belirtiyorlar. Hava tahmincisi Brian Gaze, ocak ve şubatın ortalamadan soğuk geçeceğini, bu havaların mart ortasına kadar sürmesinin sürpriz olmayacağını söyledi.

Meteoroloji uzmanı İan Michael Waite da ocağın ortalamadan soğuk olmasını beklediklerini, kısa bir süre içinde bu mini buz çağından çıkmanın ise pek olası görünmediğini belirtti.

1683-84 kışında, donan Thames nehri üzerinde kukla şovları, fuarlar düzenlenmiş, at yarışları yapılmış, bovling oynanmış, seyyar satıcılar tezgah açmıştı.

İNGİLTERE NEDEN DONUYOR?

İngiltere genellikle, Atlantik Okyanusu üzerinden gelen jet akımının etkisi altında kalmakta. Yer yüzeyinin 8 kilometre üzerinden esen bu son derece güçlü rüzgarlar, kıtaya nemli ve ılık hava getiriyor. Kışın okyanus, karadan daha sıcaktır. Ancak jet akımı yüksek basınç tarafından engellendiğinde, güneye doğru iner ve dondurucu havaların kuzeyden aşağı doğru hareket etmesine neden olur. Ilık ve nemli Atlantik hava sisteminin soğuk hava cephesiyle karşılaştığı noktada da kar yağışı oluşur. İngiltere de bu bölgenin tam merkezinde kaldığı için meteorolojik verilere göre, 1910'dan beri en sert kış başlangıcıyla karşı karşıya.