İngiltere Başbakanı'ndan flaş karar!

İngiltere Başbakanı Theresa May, hükümetin ülkeyi 8 Haziran'da erken genel seçime götürme kararı aldığını açıkladı.

18 Nisan 2017, Salı 13:11
A A
"Brexit" kararıyla Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı alan İngiltere'de Başbakan Theresa May 8 Haziran'da erken genel seçime gidiyor. 

İngiltere Başbakanı Theresa May önümdeki yıllarda istikrarı sağlamanın tek yolunun erken genel seçimden geçtiğini söyledi.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği'nden ayrılma kararının verildiği referandum sonrasında güçlü ve istikrarlı bir liderliğe ihtiyaç olduğunu vurguladı.

May, diğer partilerin AB'den çıkış süreciyle ilgili tutumlarını eleştirerek, "Eğer bu genel seçimi şimdi yapmazsak, siyasi oyunlar devam edecek" diye konuştu.

Geçen yılki Brexit referandumu sonrası Başbakan David Cameron'ın istifasının ardından göreve gelen May daha önce hep erken seçime gitmeyeceğini açıklamıştı.

May sürekli genel seçimin planlandığı gibi 2020'de yapılacağını söylemişti.

İngiltere'de erken genel seçime gidilebilmesi için, seçimlerin 5 yılda bir yapılmasını öngören yasanın değiştirilmesi ve bunun için de Parlamento'nun alt kanadı olan Avam Kamarası'nın üçte ikisinin onayı gerekiyor.
 

Muhaleffetten ilk tepki Liberal Demokratlar


Ana muhalefetteki İşçi Partisi daha önce bu değişikliği destekleyeceğini açıklamıştı. Muhalefetten erken seçim çağrısına ilk tepki Liberal Demokrat Parti'den geldi. Partinin lideri Tim Farron, Twitter üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, "Bu seçimler, size ülkenin yönünü değiştirme şansını tanıyor. Felaket sonuçlar doğuracak Sert Brexit yaşanmasını istemiyorsanız... bu sizin için fırsat" dedi.

Liberal Demokratlar, daha önce defalarca AB ile müzakerelerin sonunda varılacak nihai Brexit anlaşmasının ikinci bir referanduma sunulması çağrısı yapmıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.