İngiltere Esad karşıtlarını 'lider olarak' tanıdı

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nu (SMDK), Suriye halkının tek, meşru temsilcisi olarak tanımaya karar verdiklerini söyledi

20 Kasım 2012, Salı 15:34
A A

William Hague, İngiliz Parlamentosu’nun alt kanadı Avam Kamarasında yaptığı açıklamada, Suriye krizinin neden olduğu mülteci sorunununa ve bu ülkedeki siyasi geçiş sürecinin gerekliliğine dikkati çekti.

Ülkesinin Suriye’ye yaptığı insani yardımlardan bahseden Hague, "Suriye halkının isteklerini yansıtan, yeni ve meşru bir liderliğin olduğu siyasi geçiş sürecine acilen ihtiyaç var" dedi.

Bu çerçevede, Doha’da SMDK’nın kurulmasının memnuniyetle karşılandığını ifade eden Hague, geçen hafta Londra’da SMDK yetkilileriyle görüştüklerini hatırlattı. Hague SMDK’dan, Suriye toplumunun tümünü temsil etmesi, Fas’ta yapılacak "Suriye’nin Dostları" toplantısına kadar Suriye’nin geleceğine ilişkin detaylı bir plan hazırlamasını ve Suriye’de insan haklarını koruması konularında güvence istediğini ifade etti.

Buna karşılık SMDK’nın kararlılığını ortaya koyduğunu belirten Hague, "Onlardan aldığım güvenceler ve Avrupalı ortaklarımla dün yaptığım görüşmeler temelinde, hükümet Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nu, Suriye halkının tek, meşru temsilcisi olarak tanımaya karar vermiştir" diye konuştu.

1 MİLYON STERLİNLİK DESTEK

Tanınmanın, Suriye koalisyonuna sorumluluklar yüklediğini belirten Hague, bu çerçevede SMDK’nın tüm Suriye halkının desteğini kazanmasının önemini vurguladı. SMDK’nın, İngiltere’ye siyasi bir temsilci atamasını isteyeceklerini söyleyen William Hague ayrıca, 1 milyon sterlin değerinde, özellikle cep telefonu ve uydu telefonuyla iletişimi kolaylaştıracak iletişim desteği sağlayacaklarını kaydetti.

Ülkesinin Suriye’ye insani yardımları sürdüreceğini ifade eden William Hague ayrıca, AB’ye Suriye halkına desteğini artırması yönünde baskı yapacaklarını kaydetti.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed üzerindeki baskıyı artırmaya da devam edeceklerini söyleyen Hague, "Önümüzdeki günlerde ayrıca NATO’da, Türkiye’nin güvenliğini desteklemek konusunda görüşmeler olacak. Suriye’nin tüm komşularıyla krizin etkilerini azaltmak için çalışmayı sürdüreceğiz" dedi. Rusya ve Çin’e de konuşmasında seslenen Hague, bu ülkeleri Suriye’deki kriz için siyasi ve diplomatik çözüm yollarını desteklemeye çağırdı.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;