İngiltere'de 'Cihatçı John' avı

Amerikalı gazetecinin başını kesen Cihatçı John'un teşhis edilmesi için Londra'da bir arama kampanyası başlatıldı

22 Ağustos 2014, Cuma 09:58
A A

İngiltere Başbakanı David Cameron Cihatçı avının başını çekerken, öğleden sonra Londra’da bedava dağıtılan gazetelerden London Evening Standard, ’Cihatçı John’un bulmak için sessizliği bozun’ manşetli haberinde, Londralılara seslenerek herkesi aksanından Doğu Londralı olduğu tahmin edilen Beatle John lakaplı dünyada en çok aranan kasabın avına yardıma çağırdı.

Gazeteci James Foley’i öldüren vahşi katili tanıdığını sananların ortaya çıkmasını öneren İngiliz gazetesi,  teröristin esas kimliğinin saptanması için tüm yolların denendiğine dikkat çekti. Katilin ya Londra şehrinden veya Güney-Doğu İngiltereden olduğu tahmin edildiği belirtildi. Bir eski rehine, Beatle John’un yabancı rehinelerin muhafızlığını yapan Beatles diye bilinen üç veya dört İngiliz cihatçı grubunun lideri olduğunu söyledi.

Suriye’de IŞİD’ın kalesi Rakka’da Amerikan ve İngiliz güvenlik birimlerinin Cihatçı John’un gerçek kimliğini bulmak üzere oldukları kaydedildi.

 

 

132,5 milyon dolar fidye istediler

IŞİD, Foley’i serbest bırakmak için 132,5 milyon dolar fidye istedi. ABD yönetimi ise fidye ödememe politikasının arkasında olduğunu vurguladı.

ABD basını, Suriye’de rehin tuttukları Amerikalı gazeteci James Foley’i öldüren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü militanlarının, Foley’i serbest bırakmak için 132,5 milyon dolar fidye istediklerini yazdı.

AP haber ajansının ismi açıklanmayan Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberinde, fidye talebinin e-posta yoluyla Foley’nin New Hampshire eyaletindeki ailesine gönderildiği belirtildi.

Foley’in eski işvereni GlobalPost medya şirketinin üst yöneticisi Philip Balboni de, militanların ilk olarak geçen yılın sonlarında para istediğini kaydetti.
        
ABD yönetimi ise, Foley’in kafası kesilerek öldürülmesinden sonra da,bu tür kaçırma olaylarında fidye ödememe politikasının arkasında durduğunu bildirdi.
        
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, günlük basın brifinginde konunun sorulması üzerine, "Teröristlere taviz vermeyiz, buna fidye ödememek dahil" dedi.

IŞİD’in en başta gelen fon kaynaklarından birinin, diğerlerinin ödediği fidyeler olduğuna işaret eden Harf, sadece 2014’te bunun milyonlarca dolara tekabül ettiğini tahmin ettiklerini söyledi. Harf, dolayısıyla fidye ödemenin ya da tavizler vermenin, hem yurt dışındaki Amerikalılar’ı daha fazla kaçırılma riskine sokacağı hem de tam da kapasitelerini düşürmeye çalıştıkları grupları daha da finanse edeceği düşüncesinde olduklarını dile getirdi.
        
Hazine Bakanlığı da yaptığı açıklamada, hükümetin IŞİD gibi terör örgütlerine hiçbir taviz vermeme politikasının arkasında durduğunu, fidye ödemelerinin sadece yeni kaçırma eylemlerini daha da teşvik etmeye yarayacağını vurguladı.

Suriye’de yaklaşık 2 yıldır haber alınamayan Amerikalı gazeteci James Foley’nin IŞİD tarafından infaz edildiği görüntüler yayınlanmıştı. ABD de dün,Suriye’de IŞİD’in elindeki Amerikalı rehineleri kurtarmak için bu yaz hava ve kara unsurlarının dahil olduğu gizli bir operasyon düzenlendiğini, ancak rehinelerin hedeflenen noktada bulunmaması nedeniyle operasyonun başarısız olduğunu açıklamıştı.


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;