İnşaat alanından toplu mezar çıktı

İnşaat alanından toplu mezar çıktı

22 Ekim 2009, Perşembe 13:06
A A

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen yıl ihale edilen Doğu Garajı Projesi’nin inşaat kazısı sırasında, tesadüfen ortaya çıkartılan Attaleia Antik Kenti’ne ait nekropolde (mezarlık), son yapılan çalışmalarda yaklaşık 100 kişinin iskeletinin yer aldığı bir toplu mezar bulundu.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, geçen yıl yıl mart ayından bu yana devam eden kazılarda, Antalya Büyükşehir Belediyesi, kazı çalışmalarına desteğini sürdürüyor. Son yapılan çalışmalarda şu ana kadarki en büyük oda mezar bulundu. 5,70 metre boyuyla bu alanda bugüne dek bulunan en büyük mezar olan toplu mezarda, yaklaşık 100 kişiye ait iskelet tespit edildi.
Kazı Alanı Sorumlusu Arkeolog Aynur Tosun, o dönemde yaşanan veba hastalığı dolayısıyla bu kadar insanın bir mezarda toplu olarak gömüldüğünü düşündüklerini ifade etti.

Kazı alanının Antalya’nın tarihi açısından çok önemli olduğunu belirten Tosun, bu mezarlığın turizme de kazandırılabileceğini vurguladı.
Tosun, gerekli düzenlemelerden sonra şehir merkezindeki nekropol alanının turizme çok büyük fayda sağlayacağını ifade ederek, isteyen herkesin, kazı alanına müdahale etmeden gelip alanı görebileceğini kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi’nin kazıya büyük destek sunduğunu belirten Aynur Tosun, diğer ilgili kurumlardan da aynı desteği beklediklerini bildirdi.
Antalya’nın bilinen tarihini 100 yıl (2. yüzyıldan 3. yüzyıla) geriye çeken nekropol alanında, 18 aylık kazı çalışması sonucu şu ana kadar 760 mezar ortaya çıkartıldı.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;