İnşaat sektörü 2010'dan umutlu

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, inşaat sektörünün 2009'da krizin etkisini önemli ölçüde hissettiğini belirterek, 2010'un ikinci yarısından itibaren toparlanma beklediklerini söyledi

İnşaat sektörü 2010'dan umutlu

Stok eritme çabası

İnşaat sektörü temsilcileri, 2009’un ilk dokuz ayında yüzde 19.5 daralma gösteren sektörün, yeni yılın ikinci yarısından itibaren toparlanabileceğini öngörüyor. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, sektörün 2009’da küresel krizin etkisini önemli ölçüde hissettiğini belirtti.

Özellikle konutta sıkıntı yaşandığını ifade eden Erdal Eren, konut sektöründe 2006’dan itibaren arz-talep dengesinin bozulmaya başladığını ve oluşan stokları eritme çabasının 2010’da da süreceğini söyledi.

Hedef Afrika ve Hindistan

Eren, 2010’un ikinci yarısından itibaren yeni konut projelerinin yavaş yavaş başlamasını beklediklerini belirtti. Erdal Eren şöyle devam etti: “2010’da mevcut pazarlarımız Rusya, Kuzey Afrika, Körfez Ülkeleri ve Orta Asya’yı elimizde tutmak istiyoruz.

Yeni pazarlar olarak da özellikle batı ve orta Afrika ülkelerine, Güney Afrika’ya, Hindistan’a açılma çabalarımız var. Ama bizim asıl noktamız, Rusya’da, Kuzey Afrika’da ve Körfez’deki pazar payımızı biraz daha artırmak olacak.”

Kamu bankalarından destek

Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde 2009 rakamlarının 2008’in yüzde 25 altında kalacağını bildiren Eren, “Ancak 15 milyar doların altına inmeyeceğini düşünüyorum” dedi.

Eren, 2010’da yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin artırılması için hükümetten destek istediklerini vurgulayarak, “Ziraat Bankası’nın desteğe hazırlandığını öğrendik. Halk Bankası zaten geçen yıl başlamıştı. Kamu bankalarının desteğiyle dış pazarlarda payımız artacak. 2010’da 20 milyar doların üzerini yakalamalıyız” dedi.