İnşaatta üretim arttı

İnşaat sektöründe, bu yılın Nisan-Haziran döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre üretim açısından bir canlanma yaşandı

Cuma, 17 Eylül 2010 - 12:06

İnşaatta üretim arttı

Bu yılın Nisan-Haziran döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre üretim yüzde 19,9 artarken, ciro yüzde 9,4 düştü. Yılın ilk çeyreğine göre ise üretim yüzde 39, ciro yüzde 69 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2010 yılı Nisan-Haziran dönemine ilişkin inşaat ciro ve üretim endekslerini açıkladı.

Nisan-Haziran dönemine ilişkin hesaplama, ekonomideki teknolojik gelişme ve yapısal değişikliklerin yeni faaliyet ve ürünleri ortaya çıkarması nedeniyle, Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) Avrupa Birliği Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflamasının (NACE Rev.1.1) yeni versiyonu olan NACE Rev.2 sınıflaması dikkate alınarak yapıldı.

Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi, 2005=100 temel yıllı Kısa Dönemli İş İstatistikleri sonuçlarının NACE Rev.2’ye dayalı olarak yapılan hesaplamasına göre, Üç Aylık İnşaat Sektörü Üretim Endeksi, bu yılın 2. döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 19,9 arttı.

Verilere göre, geçen yılın Nisan-Haziran döneminde 101,6 olan inşaat sektörü üretim endeksi, bu yıl, yüzde 19,9 artış ile 121,7’ye yükseldi. Bu yılın Ocak-Mart döneminde üretim endeksi 87,6’ya düşmüştü.

Bu yılın ilk çeyreğine göre, Nisan-Haziran döneminde inşaat sektörü üretim endeksi yüzde 39 arttı. Geçen yılın aynı dönemine göre bu yılın ikinci çeyreğinde, inşaat sektörü üretim endeksi yüzde 19,9 artarken, bu artış, bina inşaatı sektöründe yüzde 21,2, bina dışı inşaat sektöründe yüzde 15,2 oldu.

CİRO, İLK ÇEYREĞE GÖRE YÜZDE 69 ARTTI

TÜİK verilerine göre, Üç Aylık İnşaat Sektörü Ciro Endeksi, bu yılın Nisan-Haziran döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,4 azaldı. Bu azalma, bina inşaatlarının cirosundaki azalmadan kaynaklandı.

Geçen yılın Nisan-Haziran döneminde 133,9 olan inşaat sektörü ciro endeksi, bu yılın aynı döneminde yüzde 9,4 azalma ile 121,2’ye geriledi. Bu dönemde, bina inşaatlarının cirosunda yüzde 22,9 düzeyinde düşüş yaşanırken, bina dışı inşaatların cirosunda yüzde 19,1 artış kaydedildi.

Ancak, bu yılın ilk üç aylık dönemine göre, inşaat sektörü ciro endeksi yüzde 69 arttı. Yılın ilk çeyreğine göre, Nisan-Haziran döneminde inşaat sektöründe ciro artışı, bina inşaatlarında yüzde 46,4 olurken, bina dışı inşaatlarda yüzde 114,2’ye kadar çıktı.