İnsan sağlığı bu kadar ucuz mu?

Konya, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesindeki tıbbi cihaz alımında yaşanan skandalla çalkalanıyor

İnsan sağlığı bu kadar ucuz mu?

Konya merkezli 3 ilde yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Ortopedi ve Tramvatoloji Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. U.Y.'nin, ihaleyi alan firmanın gerçek sahibi olduğu öne sürüldü.

Gözaltına alınan 15 şüpheliden 8'i ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Diğer şüphelilerden SÜ Meram Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Y, Özgür K, Şafak İ, Adem Ç, Mehmet G, İsmet O, Özgür T'nin işlemlerinin devam ettiği bildirildi.

Örgüt lideri profesör iddiası

Örgütün liderinin Prof. Dr. Uğur Y. olduğu, kurduğu medikal şirketi dikkat çekmemek için bir yakınının üzerine aldırdığı öne sürüldü. Tıbbi cihazların söz konusu medikal şirketten alındığı ve ameliyatlarda hastalarda kullanılan cihazların birtakım sıkıntılara yol açtığı belirtildi.

Hindistan'dan getirilen ucuz ve kalitesiz cihazların Konya Karatay Sanayii'ndeki bir tornacıda elden geçirildiği, fason olan cihazların bazen ameliyat sırasında sıkıntı yaratabildiği ancak buna rağmen Prof. Dr. Uğur Y'nin ısrarlı davranışları nedeniyle ameliyata devam edildiği öne sürüldü.

Ayrıca bir ameliyat sırasında yaşanan sıkıntı nedeniyle durumun hastane yönetimine bildirildiği, emniyet güçlerinin de bazı cihazları incelemek için el koyduğu öğrenildi.

Fason cihazlar hayır işlerinde kullanılacakmış

Prof. Dr. Uğur Y'nin sanayide anlaştığı torna ustasına cihazları ücretsiz olarak yaptırdığı, malzemelerin “hayır işinde kullanılacağını” belirttiği savunuldu.

Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, SÜ Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde hastalara takılan ortopedi cihazlarının uluslararası standartlara uygun olmadığı, gerçeklerinin yerine fason cihazlar kullanıldığı bilgisi üzerine harekete geçmiş, incelemelerin tamamlanmasının ardından dün, Konya merkezli 3 ilde belirlenen adreslere düzenlenen operasyonda aralarında medikal firma yetkilileri ve çalışanlarının da bulunduğu 15 kişi gözaltına alınmıştı.

(A.A.)