İnsan ticaretine jandarma operasyonu

İstanbul İl Jandarma Komutanlığınca yapılan istihbarı çalışmalar sonucunda, Silivri'de insan ticareti ve zorla fuhuş yaptıran suç örgütüne baskın düzenlendi

İnsan ticaretine jandarma operasyonu

İstanbul İl Jandarma Komutanlığınca yapılan istihbarı çalışmalar sonucunda, Silivri İlçesinde liderliğini A. D.’nin yaptığı organize suç örgütünün, organize bir şekilde insan ticareti yaptıkları, fuhşa yer ve temin ettikleri ve M.S. Otel başta olmak üzere bölgedeki otellere kadın ve müşteri temin ettikleri, yabancı uyruklu kadınlara zorla fuhuş yaptırdıkları tespit edilerek takibe başlandı.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince, (5) Ay süre ile yapılan takip neticesinde, organize suç örgütü lideri A. D. İle birlikte, organize suç örgütü üyelerinin, internette tanıştıkları ve daha iyi bir yaşam ve iş bulma vaadiyle getirdikleri yabancı uyruklu kadınları, Silivri İlçesinde bulunan bazı otellere yerleştirilip, pasaportlarına el koyarak, her birini yüksek miktarda borçlandırıp fuhşa zorladıkları tespit edildiği bildirildi.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığınca, adli makamlardan alınan arama ve el koyma kararına istinaden, organize suç örgütü lider ve üyelerini yakalamak amacıyla, 22 Şubat 2015 Günü Saat 00.30’da 150 jandarma personeli ile icra edilen operasyon sonucunda; fuhuş yaptırıldığı değerlendirilen (6)’sı Moldova, (2)’si Ukrayna, (1)’i Kırgızistan uyruklu olmak üzere toplam (9) yabancı uyruklu kadın fuhşa teşvik, aracılık, yer temini ve uyuşturucu madde ticareti yapan organize suç örgütü üyesi toplam (4) kişi, ayrıca 6 suçtan aranan ve kesinleşmiş cezası olan İ. K. yakalanarak Silivri Ceza Evine teslim edildi.

 İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yapılan operasyon sırasında, fuhşa yer temin ettiği tespit edilen otelin, mesul müdürünün şüpheli sıfatıyla ifadeleri alınıp, yasal işlemleri yapıldı. Organize suç örgütü elinden kurtarılan (9) kadın yapılan sağlık kontrolleri sonucunda işlemlerinin tamamlanmasına müteakip ülkelerine gönderilmek üzere İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine teslim edildiği bildirildi.

Organize suç örgütü lideri A. D. İle birlikte örgüt üyesi toplam (4) kişi ifadelerinin alınmasını müteakip 24 Şubat 2015 günü adli makamlara sevk edilp, adli makamlarca da organize suç örgütü lideri A. D. İle birlikte (3) şüpheli (S.A., İ.C. ve S.A.) tutuklanarak cezaevine gönderildi.