İnsanlar neden seks yapar?

İnsanlar zaman zaman seks yapmak istemediklerini, çeşitli nedenler öne sürerek belirtir. Peki ya seks yapmak için geçerli nedenler ne? İnsan neden seks yapar?

18 Mart 2015, Çarşamba 16:08
A A

Toplumda cinsellik ve seks kavramlarının birbirine karıştırıldığının altını çizen CİSED (Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği) Başkanı Cem Keçe "Cinsellik denildiğinde birçok kişinin aklına seks geliyor.

Cinsellik; psikolojik, fizyolojik ve sosyolojik yönleri olan çok boyutlu bir kavram ve insanın doğuştan getirdiği cinsiyetine ait özelliklerin tümünü içeriyor. Kişinin cinsiyeti, ses tonu, giyimi, saç şekli, yürüyüşü, oturuş şekli, cinsel kimliği cinselliğinin bir parçası olabiliyor.

Seks yapmak ise, birbirini seven iki insan arasında yaşanan bir eylem; dokunma, öpüşme, sevişme gibi eylemleri içeriyor. Sevginin ve zevkin, ruhun ve bedenin şehvetli paylaşımı olarak tarif ediliyor. Evlilikleri ve yakın ilişkileri keyifli ve katlanılabilir kılan, iyi bir arkadaşlıktan ziyade şehvetin ateşli ve yakıcı kaynaşması olarak dikkat çekiyor. Seks yapmak, erkeğin maskülen ve kadının feminen enerjisi arasındaki gerilimden kaynaklanan bir sürtüşme, ruhu ve bedeni bir armağan olarak sunma, başka bir ruh ile karışıp tutkuyla birleşme arzusu olarak tanımlanıyor. Bu nedenle sağlıklı ve mutlu bir ilişkiyi uzun vadeli sürdürebilmek için gerilim ve dengenin, ayrı ve bir olabilmenin aynı anda var olabilmesini sağlamak gerekiyor" dedi.

SEKSİN YAKITI ŞEHVET

(Haberin devamını okumak için diğer sayfaya geçiniz.)

Seksin yakıtının şehvet olduğuna dikkat çeken Keçe "Evlilik ve ilişki sorunlarının bahanesi çoğu zaman sevginin yarattığı beklentiler ve hayal kırıklıkları, şefkate bulanmış sevgi, sevginin her şeyi çözeceği inancı ve  sevgisizlik oluyo;r ama gerçek nedeninin şehvete bulanmış tutku eksikliği olduğunun üstü hep örtülüyor. Bu nedenle evliliklerin sevgiden çok şehvet üzerine kurulması gerekiyor. Sevgisiz olmaz ama şehvetsiz hiç olmaz. Bir erkek ve kadının birbirlerine çekim duymasını sağlayan temel bağı yalnızca şehvet devam ettirebiliyor. Şefkat ile yoğrulmuş sevgi yerine şehvet, evlilikleri yaşanabilir kılıyor. Seks evlilik ilişkisinin başarısını ölçmek için en önemli barometre... Bu barometrenin ölçüm birimi ise şehvet... Şehvet, çiftin birbirine duyduğu, birbirlerini zamanın ve mekanın ötesine taşıyacak kadar derin bir arzuyu, tutkuyu ve özlemi ifade ediyor. Bu nedenle evli bir çiftin hem âşık hem en iyi arkadaş olabilmesinin yolu şehvetten, tutkudan ve zindelikten geçiyor" dedi.

SEKS ARTIK ZEVK ALMA AMACIYLA YAPILIYOR

(Haberin devamını okumak için diğer sayfaya geçiniz.)

Seksin sadece üreme amaçlı olarak yaşanmadığını söyleyen Keçe "Yapılan araştırmalar insanların çocukları olsun diye, aşklarını ifade etmek için, rahatlamak ve gönül eğlendirmek için seks yaptıklarını ortaya koyuyor. Ancak tarih boyunca insanın neden seks yaptığı çok tartışıldı. Eski devirlerde seks sadece üreme amaçlı bir eylem olarak görülüyordu. Zevk almak, özellikle de kadınların seksten zevk alması kimi toplumlarda yasaklanmıştı ve hoş karşılanmazdı. Bu durum ülkemizde de bazı bölgelerde hâlâ geçerli bir düşünce olarak karşımıza çıkıyor. Tarih boyunca seksin tabu olduğu, sadece belli bir zümrenin yapmaya hakkı olan bir eylem olarak görüldüğü dönemler olduğu gibi, özgürlüklerin sınırsızca yaşandığı ve her türlü cinsel eylemin serbest olduğu dönemler ve toplumlar da vardı. Günümüzde ise seksin üreme amacının ikinci plana itildiği ve en önemli amacının zevk almak olduğu görülüyor" dedi.

SEKS SADECE FİZİKSEL BİR EYLEM DEĞİL

(Haberin devamını okumak için diğer sayfaya geçiniz.)

Seks yapmanın faydalarına dikkat çeken Keçe "Seksin sadece fiziksel bir eylem değil, psikolojik ve sosyal boyutları olan kompleks bir eylem olduğunu unutmamak gerekiyor. Seks sadece zevk almak ve zevk vermek için yapılan bir eylem olarak algılansa da aslında bilinçdışında bundan daha fazlasını içeriyor. İnsanlar farklı psikolojik ihtiyaçlarından dolayı da seks yapabiliyor. Karşı cins tarafından beğenilmek, arzulanmak, tercih edilmek kişinin içinde var olan güvensizlik ve değersizlik duyularını tatmin etmesine yardımcı olabiliyor. Kişi kadınlığını veya erkekliğini kanıtlamak için seksi bir araç olarak kullanabiliyor. Çocukluğunda sevgisiz bir aile ortamında yetişen biri, seksi karşısındaki kişiden ihtiyacı olan sevi ve ilgiyi alabilmek için bir araç olarak görebiliyor. Seks bazen partnerin üzerinde gücü test etmek için de kullanılabiliyor. Kendi içinde değersizlik ve yetersizlik duygularıyla boğuşan bir kişi kendini değerli kılmak ve gücünü kendine kanıtlamak amacıyla da seksi deneyimleyebiliyor. Geçmişte yaşanılan olumsuz bir deneyimin intikamını başka kişilerle seks yaparak alınabiliyor. Geçmişte cinsel olarak reddedilme yaşandıysa, kişi kendinin çekici ve arzu edilen olduğunu kanıtlamak için seks yapabiliyor. Bunların dışında seksin diğer amaçları arasında; karşıdaki insanı yakından tanıma ve yakınlık ihtiyacı, yeni heyecanlar tatma arzusu, birini mutlu etmek ya da ödüllendirme isteği de yer alabiliyor" dedi.

 

4

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;