İnsanların ölümüne sebep olmuş moda akımları

Modanın da ölüme sebep olacağını hiç düşündünüz mü?  Modaya uymak, daha havalı görünmek için canından olmuş birçok insan var. İşte tarihte beş ölümcül moda akımı!

16 Haziran 2017, Cuma 09:30
A A
1. Tel çemberli kabarık iç etek

1. Tel çemberli kabarık iç etek

Özellikle 19. yüzyılda yaşamış kadınlar için bu iç etekler ( crinoline) kadın modasının görünmez kahramanlarıydı.  Giyilen elbisenin eteğini, bazen devasa boyutlarda, kabartan tel çemberler aynı zamanda giyen kişinin poposunu daha büyük, belini daha ince göstermeye yarıyordu.  

1863’te Santiago, Şili’de meydana gelmiş bir kilise yangınında 2000-3000 kişi yaşamını yitirdi. Trajik ama ölü sayısının bu denli büyük olmasında tel etekler önemli rol oynamıştı.  Yangın, bir gaz lambası yüzünden perdelerden birinin alev almasıyla başladı. Kiliseden kaçmaya çalışan insanlar ise kadınların dev eteklerinin yarattığı engele takıldılar. İnsanlar dışarı çıkmak isteseler de koca etekli birçok kadın kapıda birikmiş, sıkışmış ve çıkışı imkansız hale getirmişti.  

2. Dev başlıklar

2. Dev başlıklar

17. ve 18. yüzyıl Fransa’sında kadınlar arasında popüler olan bu moda kafalara dev başlıkları taktırıyordı. Bu akım kontrolden çıktı ve devasa boyutlara ulaştı, birer ölüm makinesine dönüştüler... Bu dev başlıklar kendi başlarına zararsız gibi gözükseler de mum avizeleriyle dolu bir salonda oldukça tehlikeli bir hal alıyorlardı. Başlıkların yapıldığı malzemeler yanmaya hayli uygun olduğundan o dönemde başlığı muma çarparak alev almış kadınlar olduğu biliniyor. Tarihte Bayan von Ilten adlı bir kadının, başlığının alev alması sonucu yüzünü, boynunu ve ellerini yaktığı da biliniyor.

3. Kurşunu makyaj malzemesi olarak kullanmak

3. Kurşunu makyaj malzemesi olarak kullanmak

 Antik Yunan’dan 1920’lere kadar direkt olarak kurşundan yapılmış pudralar veya losyonlar makyaj niyetine yüze sürülüyordu. Kurşun zehirlenmesi insanı yavaş yavaş öldüren bir şey. Dolayısıyla insanların vücudunda kurşunun birikip öldürücü hale gelmesi yıllar alıyordu. O ana kadar ise baş ağrıları, iştah kaybı, beyinde ve sinir sisteminde zararlar, ağızda hiç gitmeyen bir metal tadı, felç gibi belirtiler gösteriyordu. Kraliçe I. Elizabeth’in ölüm nedenlerinden birinin makyajındaki kurşun olabileceği düşünülüyor.

4. Korse

4. Korse

Kadınların korselerini gereğinden fazla sıkarak vücutlarını bir kum saatine dönüştürmeleri, iç organlarını tahrip ediyor, nefes almalarını güçleştiriyordu. İç organlar yer değiştiriyor ve kaburgalardan birinin kırılması kolaylaşıyordu. Kırılan kaburga da iç organlarda kanamaya sebep olabiliyordu.

Taklit gösterileri yapan Joseph Hennella 1912’de fazlaca sıktığı korsesi yüzünden sahnede düşerek hayatını kaybetmişti. The New York Times Hennella’nın ölüm sebebini “bel ölçüsündeki artış” olarak yazmıştı. 

5. Sert yüksek yaka

5. Sert yüksek yaka

1800’lerin sonunda talihsiz bir adam, arabasından çıkarken giyotin gibi görev yapan yakası sebebiyle neredeyse ölüyordu.  Bazı Avrupa dillerinde, bu sert, yüksek yakanın adı “baba katili” (Vatermorder) olarak geçse de belli ki bazı insanlar mesajı alamamış. Hatta zamanında erkeklerin yakasının dikliği ile cinsel güçleri arasında bir doğru orantı olduğu düşünülürmüş.