İnsanlık dersi

Bir yakınını ziyaret için hastaneye giden Gülsüm Kabadayı, bilincini yitiren ve ailesine ulaşılamayan bir gence sahip çıktı

22 Eylül 2009, Salı 12:00
A A

Antalya’da, 30 Ağustos 2008’de bir aracın çarptığı genç ağır yaralanmıştı. Sürücü Ramazan Yılmaz, bir insanlık örneği vererek kaçmayıp genci hastaneye götürmüştü. Beyninin sağ tarafı alınan genç 81 gün yoğun bakımda kalmıştı. Bilinci kapalı olan genç konuşamıyordu. 

Üstünden kimlik de çıkmadığı için gencin kim olduğu belirlenememiş, ailesine ulaşılamamıştı. Kayıp aileleri gencin kendi oğulları olabileceği umuduyla hastaneye koşmuş, ancak hiçbiri ailesi çıkmamıştı. Sürücü Ramazan Yılmaz’ın eşinin arkadaşı Gülsüm Kabadayı, hakkında hiçbir şey bilinmeyen gence sahip çıkmıştı. 

Eşinden boşanmış olan 3 çocuk annesi Gülsüm Kabadayı, babasından kalan 500 TL’lik maaşla geçiniyordu. Ancak hiç tanımadığı bu genci de kendi çocuklarından ayırmayarak bakımını üstlendi. 

'ANNE' DEMEYE BAŞLADI
‘Umut’ adını verdiği gencin umudu olan Gülsüm Kabadayı “Yoğun bakımda yakınını bekleyen arkadaşım Handan Yılmaz ile birlikte günlerce kimsesiz bu gence baktık. Doktorlar, ‘hiçbir umut yok’ dedi. Ama Umut sevgiyle büyüdü. 6 ayda ağızdan yemeğe başladı, önce mideden besleniyordu. Şimdi her şeyi yiyor ve 80 kilo. Onu sevgi bu hale getirdi. Her şeyi biliyor. Felci atlattı. Göz hareketleriyle konuşuyor. Anne diyor. Ben inanıyorum, yeniden yürüyecek.” 

YENİ ADI MUSTAFA ÖZ

Yeni adı Mustafa Öz 312 gün yaşam savaşı veren ‘Umut’ hastaneden çıktı. Kemik yaşı 17 olarak belirlenen genç Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından koruyucu aile statüsünde Gülsüm Kabadayı’ya emanet edildi. Gence ‘Mustafa Öz’ adıyla yeni bir kimlik düzenlendi. Devlet koruyucu aileye 651 TL aylık bağladı. Artık yeni bir ailesi olan ‘Umut’ bayramın ilk günü sara nöbeti geçirerek yeni ailesini korkuttu. Doktorlar gencin sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı.

Mehmet ÇINAR/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;