İnsanlık onuru işkenceyi yendi

2008 yılında karakolda daha sonra da konulduğu cezaevinde gördüğü işkence sonucu hayatını kaybeden Engin Çeber davasında dün karar çıktı

İnsanlık onuru işkenceyi yendi

DAVADA 21 SANIK VARDI

Engin Çeber (29) ve arkadaşları 29 Eylül 2008’de İstanbul Sarıyer’de ‘Yürüyüş’ adlı sol içerikli dergiyi dağıtırken gözaltına alınıp İstinye Şehit Muhsin Polis Merkezi’ne götürülmüştü. Daha karakoldayken işkence gördüğü doktor raporuyla belgelenen Engin Çeber tutuklandıktan sonra gönderildiği Metris Cezaevi’nden 9 Ekim 2008’de bitkisel hayata girmiş şekilde tahliye edilmişti.

Ertesi gün hastanede ölen Engin Çeber’in gardiyanlardan da işkence gördüğü belirlenmişti. Engin Çeber davası 17 ay sonra karara bağlandı. Bakırköy 14. Ağır Ceza Metris Cezaevi ikinci müdürü Fuat Karaosmanoğlu, İnfaz Koruma Baş Memuru Selahattin Apaydın ve Nihat Kızılkaya ile İnfaz Koruma Memuru Sami Ergazi’ye ‘işkence yaparak ölüme neden olmaktan’ önce ağırlaştırılmış müebbet hapis verildi. 4 memurun cezası iyi hallerinden dolayı müebbet hapse çevrildi.

 KARAR ÇOK ÖNEMLİ

Gözaltında polisler Mehmet Pek, Abdulmuttalip Bozyel, zor kullanma sınırını aşarak zanlıların insanlık onuruyla bağdaşmayacak şekilde bedensel ve ruhsal yönden acı çekmesine neden olduğu gerekçesiyle toplam 7 yıl 6 ay hapse çarptırıldı. Polis Aliye Uçak, 2 yıl 6 ay hapis aldı.

Cezaevi doktoru Yemliha Söylemez gerçeğe aykırı belge düzenlemek suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün, tutuklu infaz koruma memurları Murat Çise ve Yavuz Uzun toplam 7 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

Çeber ailesinin avukatı Taylan Tanay “Türkiye’de 21. yüzyılda işkence yapıldığı kanıtlandı. İşkenceciler ilk kez bu kadar ağır hapis cezaları alıyor. Umarım bu ülkenin makus talihi bugün değişmiş olur” diye konuştu. Engin Çeber’in babası Ali Tekin ise “Benim oğlum öldü, başka Enginler ölmesin” dedi.