İntihar edecekti, bayıldı

İntihar edecekti, bayıldı

Şanlıurfa'da, son aylarda peş peşe yaptığı işlerin tamamında iflas eden ve çevresine yüklü miktarda borçlanan 38 yaşındaki Bilal Başak, 2 çocuğu ve eşinin gözleri önünde 8 katlı bir iş merkezinin çatısından atlamak istedi. Eşi ve çocuklarının korkulu bakışları arasında polisin ikna çabalarına olumsuz yanıt veren Başak, şeker hastalığından dolayı baygınlık geçirince kurtarıldı.

Olay, saat: 15.00 sıralarında Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan 8 katlı Karakoyun İş Merkezi'nde yaşandı. İddiaya göre, iş merkezinin çatısına çıkan bir kişinin intihar girişiminde bulunduğunu görenler durumu polise bildirdi. İhbarın ardından çok sayıda polis, itfaiye ve sağlık görevlisi iş merkezine yönlendirildi. Çok sayıda meraklı vatandaşın da toplandığı iş merkezinin önünde alınan önlemlerin ardından polisler, intihar girişiminin yaşandığı iş merkezinin çatı katına çıktı. Yukarıya çıkan polisler, çatı katının girişinde oturup ağlayan bir kadın ile iki küçük çocuğu fark etti. Kısa süre içerisinde bekleyenlerin, intihar girişiminde bulunan Bilal Başak'ın eşi ve çocukları olduğu saptandı. Eşinin son zamanlarda, akraba ve yakınlarından borç para alarak demir doğrama ve lokanta işlerine girdiğini, ancak açtığı 3 işletmenin de iflas ettiğini söyleyen 33 yaşındaki Necla Başak, "Borçlularımız her gün paralarını istiyordu. Bugün de, yine borçlu olduğumuz kişilerden bize biraz süre vermelerini istemek için Şıh Maksut Mahallesi'ndeki evimizden kent merkezine geldik. Ancak, olumsuz yanıt alınca eve dönerken, eşim birisini göreceğini söyleyerek bizi iş merkezinin çatı katına çıkardı. Kapalı olan kapının kilidini kırdı ve intihar edeceğini söyledi. Kendisine yalvardık ama bizi içeri almadı, korkup ağlarken polisler geldi" dedi.

Genç kadın ve beraberindeki çocukları 13 yaşındaki Eyyüp ile 7 yaşındaki Serkan Başak, teselli edildikten sonra Sarayönü Polis Merkezi'ne götürüldü. Bu sırada çatı katında işlerinin sürekli ters gittiğini, borçlarından dolayı intihar etmek istediğini söyleyen Bilal Başak ise polisler tarafından ikna edilmek istendi. Uzun süre yanına kimseyi yaklaştırmayan Başak, 'Gelmeyin atlayacağım' diye bağırdığı sırada birden yere yığıldı. Şeker hastası olduğu öğrenilen ve aniden bayılan Başak'a, hazır bekleyen sağlık görevlileri tarafından müdahale edildi. Bir süre sonra kendine gelen ve kendisine yardımcı olunacağı söylenerek sakinleştirilen Başak, polisler tarafından aşağı indirildikten sonra ambulansla tedavisi yapılmak üzere Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürüldü.

Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.