iPhone'dan umumî tuvalet hizmeti

Yaptığı bir ziyaret sırasında sokaklarda tuvalet arayan Fransız, iPhone için umumi tuvaletlerin yerlerini gösteren hizmet birimi kurmaya karar verdi

19 Eylül 2009, Cumartesi 14:18
A A

İnternet uygulamalarında uzman bir Fransız şirketinin kurucularından birinin fikriyle hayata geçirilen dünyanın ilk "umumi tuvaletler tabanı" projesi, GPS sayesinde, dünyanın neresinde olursanız olun en yakın umumi tuvaleti bulmanıza yardımcı oluyor. Hatta size en yakın tuvalete nereden girebileceğinizi bile gösteriyor. Mayıs ayında başlatılan uygulama ücretsiz yükleniyor.

İngilizcesi "toilet finder" olan sisteme her hafta yeni tuvalet adresleri yağıyor. Merkezi Fransa’nın Bordo kentinde bulunan BeTomorrow adlı şirketin müdürü Sylvie Clin de "Böyle bir başarı karşında şaşırdık" diyor.

Fransızca, İngilizce, Almanca ve İspanyolca olarak 4 dilde hizmet veren uygulamayı Fransızların yüzde 44’ü, Britanyalıların yüzde 23’ü, Almanların yüzde 11’inin sık sık kullandığı ve yavaş yavaş Amerikalıların da kullanıcı olmaya başladığı belirtiliyor.

Projenin mühendisi, günde 30 dakikasını siteyi yenilemekle geçiriyor ve veri tabanına dahil etmeden önce bir tuvaletle ilgili çok sayıda kişiden bilgi gelmesini bekliyor.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.