İran 5 İngiliz denizciyi rehin aldı

İran'ın deniz sularını ihlal eden 5 İngiliz denizciyi rehin aldığı bildirildi.

01 Aralık 2009, Salı 10:18
A A

İngiliz Daily Mail gazetesi, Basra Körfezi’nde İran karasularına giren yattaki 5 İngiliz denizcinin Iran Sahil Güvenlik Muhafızları tarafından rehin alındığını yazdı. İngiliz denizcilerin, Dubai-Muskat açık deniz yat yarışlarına katılmak üzere Dubai’ye gittikleri belirtilen haberde, Sail Bahrain adlı firmaya ait yatın, Bahreyn’den Dubai’ye doğru yol almakta olduğu, Çarşamba günü durdurulduğu ve İran’a götürüldüğü kaydedildi.

İngiliz Dışişleri Bakanlığı da, Basra Körfezi’nde İran karasularına giren yattaki 5 İngiliz denizcinin Iran Sahil Güvenlik Muhafızları tarafından gözaltına alındığını açıkladı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yatın yanlışlıkla İran karasularına girmiş olabileceği kaydedildi.

İHLAL ZAYIF OLASILIK

Dışişleri Bakanı David Miliband, sorunun çözümü için İranlı yetkililerle başından beri temas halinde olduklarını ve görüşmelerin yakında sona ermesini beklediklerini söyledi. 

Uzmanlar, Bahreyn’den Dubai’ye olağan bir yolculuk sırasında İran karasularının ihlal edilmesi gibi bir durumun ortaya çıkmasının çok zayıf bir olasılık olduğunu belirtiyor.

Öte yandan, İran Dışişleri Bakanlığı’nda görevli bir yetkili, İran karasularında İngiliz yatının durdurulduğu yönünde herhangí bir bilgiye sahip olmadıklarını iddia etti. İranlı yetkilinin, basına açıklama yapması konusunda kendisine yetki verilmediğini ve bu nedenle isminin gizli kalmasını istediği belirtiliyor.

15 İNGİLİZ ASKERİ REHİN ALINMIŞTI

İran, daha önce de karasularına girdikleri gerekçesiyle 15 İngiliz askerini rehin almıştı. İran Devrim Muhafızları’nın, 23 Mart 2007 tarihinde Dicle ile Fırat’ı birleştiren ve Basra Körfezi’ne akan Şattülarab’ın kuzey kıyısında 15 İngiliz deniz kuvvetleri askerini tutuklamasıyla, İran ile İngiltere arasında kriz yaşanmıştı.

Aynur TATTERSALL/LONDRA, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;