İran'da düşen jetin ardından evlat acısı kaldı

İş insanı Hüseyin Başaran’ın 14 Nisan’da evlenecek olan kızı Mina (28), bekarlığa veda eğlencesi için 7 kız arkadaşı ile özel jetiyle Dubai’ye gitmişti. İstanbul dönüşü jet, İran’da dağa çakılmış, 3’ü mürettebat 11 kadın ölmüştü.

13 Mart 2018, Salı 06:24
A A
PİLOT KULEYLE KONUŞTU

PİLOT KULEYLE KONUŞTU

Başaran Holding’e ait iş jeti önceki gün saat 16.41’de Dubai’deki Şarika Havalimanı’ndan kalktı. 17.00’de İran hava sahasına girdi. Uçak tırmanışını tamamlamadan kaptan pilot Beril Gebeş, kule ile temasa geçip “Alçalma talep ediyorum” dedi. Çünkü; iddiaya göre uçakta arıza olmuş, kabin basıncı düşmüştü. Oksijen oranı azaldığı için pilotun acil alçalması gerekliydi.

FETÖ KUMPASIYLA ATILDI

FETÖ KUMPASIYLA ATILDI

Melike Kuvvet, Merzifon’da çalıştığı sırada bir doğum gününde şarkı söylerken çekilen görüntüsüne FETÖ’cü iki komutan soruşturma açtı. ‘Ahlaksız yaşantı’ iddiasıyla TSK’dan atıldı. Orduya yüklü tazminat ödedi, büyük maddi sıkıntı yaşadı. Çorlu’da gittiği uçuş kursundan jet pilotluğu lisansı aldı. Açtığı davayı kazandı, Mayıs’ta binbaşı rütbesiyle TSK’ya dönecekti.

'ALÇALIRKEN ÇAKILDI'

'ALÇALIRKEN ÇAKILDI'

Uzmanlar “Bölge çok dağlık. Pilot alçalırken dağa çakılmış. Bu arıza Marmara Denizi’nin üstü gibi açık bir alanda yaşansa asla kaza olmazdı” dedi. Uçağın kaptan pilotu Beril Gebeş, ithalat-ihracat işini bırakıp uçuş okuluna gitmiş, pilot lisansı almıştı. THY’de de çalışmıştı. 2’nci pilot Melike Kuvvet (39), 3 yıl öncesine dek TSK’da kurtarma helikopteri pilotuydu.

'3 KEZ ARIZALANDI'

'3 KEZ ARIZALANDI'

Melike Kuvvet’in ablası İlknur Çelik şunları anlattı: “Melike geçen hafta Konya’ya eve geldiğinde ‘Bu uçak 1 kere Paris’e, 2 kez de Trabzon’a giderken havada arıza yaptı. Bu jetle uçmak istemiyorum’ dedi. Ancak TSK’dan atılınca parasız kaldığı için çok borç yapmıştı. Onları ödüyordu. Uçağın bakımı yapılmıyordu. Kimse kusura bakmasın ihmal var. Peşini bırakmam.”

Aileleri dün İran’a gitti. Kimlik tespiti için DNA örneği verdiler. İran’daki Şehrekürd Havalimanı’nda çaresizce bekleyenlerden biri de Mina’nın annesi Beril Başaran’dı. Evlat acısı ile yıkılmıştı.

Anne Beril Başaran

Anne Beril Başaran ile kızı Mina arkadaş gibiydi.

İŞTEN İZİN ALAMAMIŞTI

İŞTEN İZİN ALAMAMIŞTI

Yakın arkadaşların 9’uncusu avukat Sevgi Erol’du. İşten izin alamadığı için geziye gidememişti.

HER ŞEY BU KUTUDA

HER ŞEY BU KUTUDA

Enkazda ‘kara kutular’ diye bilinen ‘Cockpit Voice Recorder’ ve ‘Flight Data Recoder’ cihazları bulundu. Üstün dayanıklı malzemeden imal edilen ve uçuştaki tüm verileri kaydeden bu cihazlar incelenince kaza nedeni ortaya çıkacak.

12 MAYIS'TA DÜĞÜNÜ VARDI

12 MAYIS'TA DÜĞÜNÜ VARDI

Akkoyunlu Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Bursalı iş insanı Orhan Coşkun’un kızı mimar Zeynep Coşkun (28), 12 Mayıs’ta Arda Efe ile evlenecekti.

EŞİ ACIDAN BAYILDI

EŞİ ACIDAN BAYILDI

Ünlü bikini tasarımcısı Liana Kalma, 8 aylık kızını bırakmak istememiş ancak Mina ile çok yakın dost oldukları için geziye gitmişti. Bilişimci eşi Erol Hananel acı haberi aldığında bayıldı.

'MİNA GELECEK'

'MİNA GELECEK'

Mina Başaran (28), 6 yıldır iş insanı Murat Gezer ile birlikteydi. Geçen 20 Ekim’de Soho House’da nişanlanan çiftin düğünü 14 Nisan’da Çırağan Sarayı’nda yapılacaktı. Mina’nın Dubai’den uçağa binmeden 16.30’da Murat’ı arayıp “Aşkım 5 saat sonra yanındayım” dediği öğrenildi. Murat Gezer de sevgilisine sürpriz yapmak için karşılamaya Atatürk Havalimanı’na gidecekti. Acı haberi aldığından beri Mina’nın ailesinin evinde olan Murat Gezer sakinleştirici ilaçlarla ayakta duruyor. Murat Gezer’in sürekli “İnanmıyorum. Mina gelecek” diye ağladığı öğrenildi.

Çiftin düğün davetiyeleri hazırdı.

FACİA BURADA YAŞANDI

FACİA BURADA YAŞANDI

YARIM KALDI

YARIM KALDI

Aslı İzmirli mücevher tasarımı yapan ‘Gia Jewels’ firmasının sahibiydi. Geçen Kasım’da nişanlanan İzmirli bu yaz evlenecekti.

Mimar Zeynep Coşkun, Bursa'daki Toyota Plaza Akkoyunlu Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Coşkun'un kızıydı. 12 Mayıs'ta Arda Efe ile evlenecekti.

Baguette Jewellery’nin kurucusu Jasmin Baruh Siloni 2 yıl önce evlenmişti. 2008’de Mina Başaran ile birlikte Hisar Okulları’ndan mezun olmuş, Koç Üniversitesi’nde eğitim görmüştü. birlikte Hisar Okulları’ndan mezun olmuş, Koç Üniversitesi’nde eğitim görmüştü.

DARMADAĞIN OLDULAR

DARMADAĞIN OLDULAR

Başaran Yatırım Holding’in sahibi Hüseyin Başaran’ın kızı Mina (28), 6 yıldır Metprint Baskı Sistemleri’nin sahibi Murat Gezer ile aşk yaşıyordu. 20 Ekim’de nişanlanmışlar, 14 Nisan’da evleneceklerdi. Kazanın ardından Mina’nın annesi Beril Başaran, genç kızın cenazesini almak için İran’a gitti. Baba Hüseyin Başaran ise oğlu Can ile birlikte evde taziyeleri kabul etti. Mina Başaran’ın nişanlısı Murat Gezer’in ilaçlarla ayakta tutulduğu bildirildi. İNGİLTERE'DE OKUDU Mina Başaran, Koç Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra İngiltere’deki European Business School’da master yapmış, 2014’te Başaran Grubu’nun Yönetim Kurulu’na girmişti.

BABASININ BİRİCİĞİYDİ

BABASININ BİRİCİĞİYDİ

Trabzonlu işinsanı Hüseyin Başaran, Antalya’daki firması CMB Yatçılık’ın imal ettiği ve ’Dünyanın En İyi Dizayn Ödülü’nü alan 23 milyon euroluk süperlüks yata kızının adını vermişti. 47 metrelik tekne, bir İngiliz işadamına satılmıştı.

İKİ AMBULANS BEKLETİLDİ

İKİ AMBULANS BEKLETİLDİ

Taziye ziyaretine gidenler, Hüseyin Başaran’ın İstanbul Göktürk’te Kemerköy sitelerindeki villasına akını etti. Site içinde 2 ambulans bekletildi.

SON FOTOĞRAF

SON FOTOĞRAF

Uçağın pilotları ve kabin memuru da kadındı. Kabin memuru Eda Uslu 10 yıl TAV havalimanlarında yer hizmetlerinde çalışmış, geçen sene de Başaran Holding’in uçağında çalışmaya başlamıştı. Eda Uslu sosyal medyada son olarak 9 Mart’ta Dubai’de Melike Kuvvet ile akşam yemeğinde çektirdiği fotoğrafı paylaşmıştı.

TEPKİLER ÜZERİNE HESABI KAPATILDI

TEPKİLER ÜZERİNE HESABI KAPATILDI

Mina Başaran’ın Instagram hesabını kazadan önce 10 bin kişi takip ediyordu. Kazanın ardından takipçi sayısı 85 bine çıktı. Hesabında paylaştığı son fotoğrafa 25 bin yorum geldi. Ancak bunların bir kısmı çirkin içerikli yorumlardı. Bunun üzerine ailesi, genç kızın Instagram hesabını kapattı.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.