İran, elçilik işgalini kutluyor!

ABD'nin Tahran Büyükelçiliği'nin İranlı öğrencilerce işgalinin 30. yıl dönümünde ülke genelinde Amerika'yı protesto gösterileri düzenlendi

İran, elçilik işgalini kutluyor!

ABD’nin Tahran Büyükelçiliği’nin 4 Kasım 1979’da İranlı öğrencilerce basılması münasebetiyle ilan edilen "Zorbalıkla mücadele ve öğrenci günü", başkent Tahran’da da on binlerce öğrencinin katıldığı törenle kutlandı.

ABD’nin eski büyükelçiliği önünde toplanan öğrenciler, "ABD’ye ölüm", "İsrail’e ölüm", "ABD’yle uzlaşmaya hayır", "Sonuna kadar mücadele" yazılı pankart ve dövizler taşıdılar.

FİLİSTİN VE HİZBULLAH BAYRAKLARI

İran bayrağının yanı sıra Filistin ve Hizbullah bayrağını da taşıyan öğrenciler, çizdikleri çeşitli karikatürlerle de ABD ve İsrail’i protesto etti. ABD aleyhinde sık sık slogan atan öğrenciler, "casus yuvası" olarak adlandırdıkları ABD Büyükelçiliği’nin basılması olayını savundular.

Öğrenciler adına okunan bildiride, "ABD’nin İran aleyhindeki politikaları ve düşmanca tutumunun devam ettiği" öne sürüldü.
Bildiride, "Amerikan hükümetinin mevcut tutumunu sürdürdüğü sürece bu ülkeyle diplomatik ilişki ve müzakerenin söz konusu olamayacağı" belirtildi.

'13 ABAN'
Eski Meclis Başkanı Haddad Adil de buradaki konuşmasında, ABD’nin "değişim" vaadinin sözden öteye geçmediğini söyledi. Adil, "Başkan Barack Obama döneminde de Washington yönetiminin İran ve Orta Doğu politikalarında herhangi bir değişiklik olmadığını" ifade etti.

Lise ve üniversite öğrencilerinin katıldığı kutlama ve protesto eylemi, konuşmaların ardından sona erdi.

İran takvimine göre "13 Aban" gününe denk gelen olay ülke genelinde "milli bir gün" olarak kutlanıyor ve ABD aleyhinde gösteriler düzenleniyor.

Elçilikteki 52 Amerikalı görevlinin 4 Kasım 1979-21 Ocak 1981 tarihleri arasında 444 gün süreyle rehin tutulması, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kesilmesine neden olmuştu.

AA