İran'dan Erdoğan'a 'İsrail'e azar' övgüsü

Başbakan Tayyip Erdoğan dün İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'a konuk oldu. Ahmedinecad, “Siyonist rejime karşı açık tutumunuz İslam dünyasında olumlu bir etki yarattı ve birçok ulusu mutlu etti” dedi

28 Ekim 2009, Çarşamba 05:00
A A

SICAK KARŞILAMA

İran’ın nükleer güce sahip olmasına karşı çıkan İsrail’e Batı dünyası da destek vermişti. İran’a en önemli destek Başbakan Tayyip Erdoğan’dan gelmişti. “İsrail’in de nükleer gücü var. Kimse bunu görmüyor” diyen Erdoğan dün Pakistan’dan, İran’a geçti. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad Erdoğan’ı Tahran’da İsrail’e karşı tutumu nedeniyle övgü dolu sözlerle karşıladı.

‘MUTLU ETTİNİZ’

Ahmedinecad, Erdoğan’a “Siyonist İsrail rejimine karşı açık tutumunuz İslam dünyasında olumlu bir etki yarattı ve birçok ulusu mutlu etti” dedi. İsrail’in bütün dünya için tehdit olduğunu öne süren Ahmedinecad “Gayri meşru bir devlet nükleer silaha sahipken diğer ülkelerin barışçıl bir nüklere programdan bile mahrum bırakılması nasıl bir adalet anlayışıdır?” diye konuştu.

‘NÜKLEER İNSANİ AMAÇLI’

Ahmedinecad’ın nükleer kriz konusunda Rusya ve Amerika’yla ortak çalışma yönünde olumlu bir yaklaşım sergilediğini söyleyen Erdoğan, “Bu olumlu yaklaşıma olumlu yaklaşım, süreci çok daha olumlu istikamette geliştirir. Bu bir nükleer enerji çalışmasıdır, barış, insani amaçlıdır” dedi. Ahmedinecad da “İran açısından, Türkiye’yle işbirliğinin sınırı yoktur” diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;