İran'dan gözdağı tatbikatı

İran'dan gözdağı tatbikatı

28 Eylül 2009, Pazartesi 11:15
A A

İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Selami, "bütün tehditlere karşı hazır ve kararlı olduklarını" söyledi. Tuğgeneral Selami, Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri tarafından devam eden füze savunma tatbikatının savunma gücünü ve ülkenin caydırıcı gücünü artırmaya yönelik olduğunu belirtti. 

İranlı komutan, ABD ve İsrail tehditleriyle ilgili olarak, "Varlığımızı, bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü ve değerlerimizi tehdit edenlere karşı kesin, hızlı, yıkıcı ve pişman edici cevap vereceğiz" ifadesini kullandı. Tatbikatların mevcut düşman tehditleriyle ilgili olduğunu kaydeden Selami, "Bütün tehditlere karşı hazır ve kararlıyız" diye konuştu. 

UZUN MENZİLLİ SİCCİL-1 FIRLATILACAK
İran’ın dün başlattığı füze savunma tatbikatının bugünkü aşamasında uzun menzilli füzelerin yeni versiyonlarının deneneceği belirtildi. Yeni füze savunma sistemlerinin de test edildiği tatbikatın son merhalesinde iki bin kilometre menzilli "Şahap-3" ile "Siccil-1" füzelerinin fırlatılacağı kaydedildi. İran füze teknolojisinin son ürünü olan iki bin kilometre menzilli, karadan karaya ve katı yakıtla çalışan "Siccil-1" füzesi 12 Kasım 2008’de başarıyla denenmişti. 

PEYGAMBER-İ AZAM TATBİKATI
"Kutsal Savunma Haftası" etkinlikleri kapsamındaki yıllık planlı Peygamber-i Azam tatbikatının ilk aşamasında kısa menzilli "Fatih-110", "Tonder-69" füzeleri ile "Zilzal" roketi ve dün geceki ikinci aşamada da 300 ila 700 kilometre menzilli "Şahap-1" ve "Şahap-2" füzeleri fırlatılmıştı. İran’ın yerli savunma gücünün en önemli bölümünü kısa, orta ve uzun menzilli "Fecr", "Tonder", "Hut", "Şahin", "Zilzal", "Fatih", "Gadr", "Şahap" ve "Siccil" füzeleri oluşturuyor. Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı’nda geçen yıl yapılan tatbikatlarda, karadan karaya, karadan denize, denizden havaya orta, kısa ve uzun menzilli füzeler fırlatılmıştı.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;