İran'dan Türkiye'ye önce nota, sonra yeni açıklama!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Yemen konusu üzerinden Tahran'ı eleştirmesi nedeniyle İran Türkiye'ye nota vermişti. İran Meclisi Araştırma Komisyonu Başkanı Zahidi ise, Erdoğan'ın İran'a yapacağı ziyaretinin ertelenmesini istedi. Başka bir yetkili de, 'Erdoğan ziyareti iptal etmezse konu İran Meclisi'ne taşınacak' dedi

30 Mart 2015, Pazartesi 12:20
A A

İran Meclisi Araştırma Komisyonu Başkanı Muhammed Mehdi Zahidi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Nisan ayında İran’a yapacağı ziyaretinin ertelenmesini istedi.

Zahidi, Erdoğan’ın "İran bölgeyi domine etme çabası içinde. Yemen, Suriye ve Irak’ta ne gücü varsa çekmesi lazım" sözlerine tepki olarak "Erdoğan, önce  İran konusundaki tutumundan geri adım atmalı daha sonra Tahran’a gelmeli" diye konuştu.
 İran meclisinin resmi internet sitesi ICANA’ya konuşan Zahidi, "Erdoğan’ın sözleri dostça olamamakla birlikte bölgedeki gerginliği de tırmandıracaktır. Bu sebepten dolayı ziyaretin ertelenmesi daha uygun olur" değerlendirmesinde bulundu.

Zahidi, Erdoğan’ın İran konusunda kullandığı ifadelerin yanlış bilgilerden kaynaklığı iddia eden

İPTAL OLMAZSA KONUYU MECLİS'E TAŞIYACAĞIZ

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu üyesi İsmail Kevseri de İran Dışişleri Bakanlığı’na çağrıda bulunarak Erdoğan’ın İran ziyaretinin iptal edilmesini talep etti.

İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı’na konuşan Kevseri,  Dışişleri Bakanlığı’nın buna kayıtsız kalması durumunda konuyu meclis gündemine taşıyacaklarını kaydetti.

Kevseri, "Erdoğan yersiz ifade kullanıyorsa bunun karşılık bulacağını anlamalı" ifadesini kullandı.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;