İran'la çığır açacak nükleer anlaşma

İsviçre'nin Cenevre kentinde, BM 5+1 ile İran arasında yürütülen nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandı. İran, nükleer programını 6 aylığına donduracak ve uranyumun zenginleştirilmesini yüzde 5 azaltacak. Karşılığında da ekonomik yaptırımlar gevşetilecek

24 Kasım 2013, Pazar 11:37
A A

İran'ın nükleer programıyla ilgili üçüncü tur müzakereler sonuçlandı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya'nın İran'la sürdürdüğü müzakerelerde anlaşmaya varıldığı açıklandı.

>> URANYUM ZENGİNLEŞTİRME ANLAŞMASI NASIL SAĞLANDI?


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran ile 5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin + Almanya) arasında imzalanan nükleer anlaşmaya ilişkin, "Dünya'daki büyük güçler, İran'ın nükleer faaliyet hakkını artık resmen tanıdı" dedi.

Anlaşmaya göre İran, nükleer programını 6 aylığına donduracak ve uranyumun zenginleştirilmesini yüzde 5 azaltacak. Buna karşılık İran'a yönelik ekonomik yaptırımlar gevşetilecek. Yaptırımların gevşetilmesi iran'a 1.5 milyar dolarlık bir kazanım sağlayacak.

'BÖLGEDEKİ MÜTTEFİKLER ARTIK DAHA GÜVENDE'

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama anlaşmayı canlı yayınla açıkladı. Sorunun barışçıl yollarla çözüldüğünü belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Amerika'nın bölgedeki müttefiklerinin artık daha güvende olduğunu söyledi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise nükleer anlaşmayı "kötü anlaşma" diye niteledi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;