İş Sanat'ta 10. yıl coşkusu

İş Sanat'ta 10. yıl coşkusu

04 Ekim 2009, Pazar 05:00
A A

İstanbul’da sanatın dolu dolu yaşandığı mekanlardan biri olan İş Sanat, 10’uncu yılında klasik müzikten dansa, çocuk etkinliklerinden şiir dinletilerine kadar geniş bir yelpazede hazırladığı etkinliklerle sanatseverleri buluşturuyor.

Geçen 9 sezonda 600’den fazla etkinlikte 400 bini aşkın izleyiciye ulaşan ve binden fazla sanatçıyı ağırlayan İş Sanat, 2009-2010 sezonunda da 15 klasik müzik, 5 caz, 6 dünya müziği ve 6 geleneksel müzik konseri, 15 çocuk etkinliği, 3 dans gösterisi ve 5 şiir dinletisi olmak üzere toplam 55 etkinlikle seyircilerle buluşacak.

8 Kasım Pazar akşamı sezon açılışını yapacak olan İş Sanat’taki etkinliklerden bazıları şöyle: Yeni sezon 8 Kasım Pazar akşamı Amerika, Latin Amerika ve Avrupa’da yakından tanınan ve uluslararası birçok saygın ödülün sahibi olan piyanist Muhiddin Dürrüoğlu’nun, Maxim Vengerov yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’yla birlikte vereceği konserle açılacak. Türk izleyicilerin sevgilisi Pink Martini ise ekim ayı sonunda çıkacak yeni albümünün konseri için 24 Kasım’da İş Sanat’ta sahne alacak.

Aralık ayında ise Monica Molina en güzel şarkılarından oluşan özel bir programla İş Sanat’ta yer alacak. İş Sanat’ın Türk projeleri arasında ise Halk Müziği’nin güçlü sesleri Arif Sağ ve Sabahat Akkiraz bir araya gelerek bir konser verecekler.

Amerika’nın en ünlü dans topluluklarından Paul Taylor Dance Company 10 yıla yakın bir aradan sonra 16-17 Nisan 2010’da İş Sanat’ta sahne alacak. İş Sanat, yarından itibaren kasım ayı etkinlikleri ve tüm sezonun klasik müzik ve caz konserleri ile dans gösterilerinin biletlerini satışa sunuyor. İş Sanat, bu sene de geçtiğimiz sene olduğu gibi beş etkinliğe bilet alanlar için yüzde 10, on etkinliğe bilet alanlar için yüzde 15 gibi çeşitli indirimler uygulayacak.Biletler yarından itibaren Biletix’ten ve İş Sanat gişesinden satışa sunulacak.

VE PERDE...

Tiyatroseverlerin merakla beklediği 2009-2010 tiyatro sezonu başladı. Çok sayıda özel tiyatroyla birlikte Devlet Tiyatroları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 1 Ekim Perşembe günü perdelerini açtı. Devlet Tiyatroları 60 yeni yerli oyunla sezonu karşılarken, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda ise 14 yeni oyun izleyicilerle buluşuyor.

60’ıncı yılda 60 yeni yerli oyun 2009-2010 sezonunda Türkiye genelinde tüm sahnelerinde 60 yeni oyun hedefleyen Devlet Tiyatroları 1 Ekim’de prömiyerini yaptı. Devlet Tiyatroları bu sezonda 15 yeni yazarın eserini sanatseverlerle buluştururken ilk kez 20 genç yazarın eserine de repertuarında yer veriyor.

Devlet Tiyatroları’nda 1 Ekim’de prömiyer yapan oyunlar şöyle: İki Çarpı İki (İstanbul), Kerbela (Ankara), Rezervuar Kanişleri (İzmir), Kara Örtü (Bursa), Düşmanla Sevişenler (Adana), İstibdat Kumanyası (Trabzon), Kadeş Gelini (Antalya), Cumhuriyet’in İlk Sadası (Erzurum), Uysal Yurttaş Projesi (Konya), Öğüt (Sivas), Hünkar ve Mimar (Gaziantep).

Türkiye genelinde toplam 12 şehirde 31 sahnede yeni sezonu karşılayan Devlet Tiyatroları’nda ayrıca Genç Osman, Fosforlu Cevriye, Şahane Düğün, Bir Daha Çal Sam, Kral Dairesi, Bir Delinin Hatıra Defteri gibi geçmiş dönem oyunları da tiyatroseverlerle buluşacak.

Geniş repertuar 1914’te Darülbedayi-i Osmanî adıyla kurulan Şehir Tiyatroları bu yıl 95 yaşında. 1 Ekim’de prömiyerini yapan Şehir Tiyatroları için yeni sezon hem 95’inci yıl olması hem de İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti ilan edilmesi dolayısıyla ayrı bir önem taşıyor.

Bu nedenle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 2009- 2010 sezonu için tiyatroseverlere; dünya tiyatrosunun seçkin oyunları, klasikler ve güncel konuları işleyen oyunlardan oluşan geniş bir repertuar hazırladı. Lüküs Hayat, Kabare, İstanbul Efendisi, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Maskeliler gibi 2008- 2009 sezonuna ait bazı oyunların devam edeceği yeni sezonda tam 14 yeni oyunun prömiyeri var.

Şehir Tiyatroları’nın yeni oyunları şöyle: Bozuk Düzen, Dünyanın Ortasında Bir Yer, Mecbur Adam, Binali ile Temir, Düşüş, Çıkmaz Sokak, Bakkhalar, Romeo ve Juliet, Mefisto, Tarla Kuşuydu Juliet, Gizli Oturum, Arzunun Onda Dokuzu, Merhaba-Hoşçakal ve İntiharın Genel Provası.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;