İşaretle olmaz

Çarşamba, 12 Mayıs 2010 - 05:00

Önce şunu söyleyeyim. Kaseti elimizin tersiyle ittik, biz bu işe çok basiretli ve anlayışlı yaklaştık ama terbiyemize sığınıp kimse bizi aptal yerine koymasın... Bu bir.
İkincisi... Dilediğini masum, dilediğini komplocu ilan etmesin kimse... Ezbere konuşmasın... Hem iftiradan yakınıp hem Sarıgül’e iftira atmak, ancak eğitimle mümkün bir kökten komploculuktur... Fena birşeydir bu. Üstelik liderden kopuk, başıbozuk, dağınık bir yönetim biçimidir. Bereket ki Baykal dahil kimse inanmamıştır.
*
Gelelim istifa meselesine.
Ben Baykal geri çekilmez dedim. Çekildi... Ama hız alıp ileriye fırlamak için çekildi... Ne olursa olsun, önce başındaki bâdireyi defetti... Duygulara hitap ederek de ahaliyi ağlattı. Mağlûptur bu yolda galip...
İddia ediyorum ki, Baykal hayattayken, kimse çıkıp da aday olamaz... Menderes ölmeseydi Demirel doğmayacaktı... Demirel siyasi yasak almasaydı Özal roket gibi yükselmeyecekti.
CHP için şunu diyebiliriz... Baykal’ı geri döndürmekten başka çare yok...
*
Diyorlar ki, dönmeyecekse birini işaret eder, lider o olur.
Sakın ha.
Lider olmaz o.
Olamaz.
Olsa olsa emanetçi bir genel başkan olur. Ezilir, ufalanır, Baykal’a sormadan adım atamaz.
CHP’ye yakışır mı bu?
Koskoca parti, vesayet altına girer mi? Hani biz her türlü vesayet’e paydos diyorduk...
Bence icazetli bir genel başkan yerine, halkın hoşgörüsüyle pişip kavrulmuş ve de bağışıklık kazanmış yeni bir Baykal daha uygundur CHP’ye... Kurultayda bir emr-i vaki yetecektir. Bence dönecektir.
*
Tekrar şu Sarıgül meselesine gelelim. Sarıgül için CHP defteri çoktan kapanmış. Yeni bir parti kurmak üzere yola çıkmış. 81 ilde örgütlenmiş. Kadrosunu tamamlamış. Herşey hazır... Artık Baykal’la niye ilgilensin Sarıgül? Hem de 750 bin dolara kiralık katil ha? Bu ne bolluk yahu? Memlekette 5 bin liraya adam öldürüyorlar. Allah korusun.
Önder Sav’a herhalde kargalar bile gülüyordur.
Ama ben gülmüyorum.
Sadece gözüm acıyor.