İşçi sendikalarından kıdem tazminatı protestosu

TÜRK-İş İstanbul Şubeler Platformu ve Türkiye Deri-İş Sendikası üyesi bir grup, kıdem tazminatının kaldırılmasına yönelik çalışmaları protesto amacıyla Tünel'de eylem yaptı. Taksim Meydanı'na yürümek isteyen gruba polis izin vermedi

09 Kasım 2013, Cumartesi 20:51
A A

Taksim Tünel Meydanı’nda saat 16.00 sıralarında toplanan Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu ve Türkiye Deri-İş Sendikası üyesi yaklaşık 250 kişilik bir grup, kıdem tazminatının kaldırılmasına yönelik çalışmalara protesto amacıyla "Hükümet yasanı al başına çal", "AKP İstifa" şeklinde sloganlar attı.
W
Ellerinde "Kiralık işçi olmayacağız, kıdem tazminatımızdan geleceğimizden vazgeçmeyeceğiz" yazılı pankart ve dövizler taşıyan grup Taksim Meydanı’na yürümek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine grup üyeleri kararı protesto amacıyla bir süre oturma eylemi yaptı.

Grup adına yapılan basın açıklamasında kıdem tazminatının fona devredilmesiyle birlikte bir çok şeyin değişeceği belirtilerek "Halen bir işyerinde bir yıl çalışmış bir işçi, kıdem tazminatı hakkını kazanırken, daha önceki tüm haklar kaldırılacak ve işçi sadece üç şarttan birinin varlığı halinde kıdem tazminatının fonuna başvuracaktır.

Adına en az 10 yıl, 3600 gün prim ödenen işçinin işten ayrılması, işçinin emekli olması, işçinin ölümü. Eğer bu 3 gerekçeden biri yoksa işçinin işverene verdiği emeğin karşılığı olmayacak. 9 yıl 11 yıl çalışmış ve bir daha sigortalı iş bulamamış bir işçi, kıdem tazminatı almak için devlet kapısına gidemeyecektir.

İşçi işveren tarafından hakarete uğraması, kötü muameleye maruz kalması, tacize uğraması gibi hallerde, haklı nedenle işten ayrılacak, kıdem tazminatı alamayacaktır. Evlenen, askere giden işçinin tazminat hakkı da kaldırılacaktır" denildi.

Basın açıklamasının ardından bir süre daha slogan atan grup, daha sonra dağıldı.


DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;