IŞİD Türkmen köyünü ele geçirdi, Kerkük'e dayandı

IŞİD, Kerkük'e 20 kilometre mesafede bulunan, Türkmenlerin yaşadığı Beşir köyüne saldırdı; köyü koruyan Peşmerge kuvvetlerinin kaçmasının ardından da köyü ele geçirdi

17 Haziran 2014, Salı 15:35
A A

Kerkük'ün Tuzhurmatu nahiyesinin 5 kilometre güneyinde bulunan (Kerkük'e 20 kilometre mesafede) binden fazla Şii Türkmen'in yaşadığı Beşir köyüne sabah saatlerinden itibaren IŞİD militanlarının havan topları ile saldırdığı, köyü koruyan Peşmerge kuvvetlerinin kaçmasının ardından IŞİD'in köyü ele geçirdiği öğrenildi.Köyde yaşayan Türkmenler'in Kerkük'e 15 km mesafede bulanan Tuzhurmatu'ya kaçtığı; IŞİD militanlarının da Tuzhurmatu'ya saldırıya başladığı öğrenildi.

Beşir Köyü'nden Kerkük Devlet Hastanesi'ne 1'i Irak polisi, 1'i Peşmerge, biri sivil 3 kişinin cenazesi ile 8 yaralının getirildiği belirtildi.

Irak merkezi yönetimi ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasında sürekli tartışma konusu olan petrol kenti Kerkük, olayların çıkmasının ardından Kürt Peşmergelerin eline geçmişti.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.