IŞİD'e karşı 'Haçlı Seferi'!

İsviçreli Hıristiyanlar, Suriye ve Irak'taki dindaşlarına destek olmak amacıyla, IŞİD'le bölgeye savaşmak için gitmeye başladı

25 Ağustos 2014, Pazartesi 16:49
A A

Alman Focus dergisinin haberine göre, Irak ve Suriye’deki dindaşlarına destek olmak amacıyla İsviçre’den gençler savaşmak için bölgeye gidiyor. Dergi, ’Teröre karşı Haçlı Birliği: İsviçreli Hristiyanlar IŞİD’e karşı savaşa gidiyor’ başlığıyla verdiği haberde, bugüne kadar 10 kişinin bölgeye giderek din kardeşleriyle birlikte IŞİD’e karşı savaştığını bildirdi.

İsviçre’de savaşa gidemeyen ancak bölgedeki Hıristiyanlara destek olmak isteyenlerin de para toplamaya başladığı belirtildi. Derginin İsviçre’de yayımlanan "Sonntags Zeitung"gazetesine dayandırarak verdiği haberde, kimi İsviçrelilerin gizli kamplarda IŞİD’e karşı savaşacak kişileri eğittiği bilgileri de yer aldı.

Suriye’nin kuzeyinde Süryani Askeri Konseyi’ne (Syriac Military Council) katılarak bölgedeki Hıristiyanlarla birlikte Haçlı Birliği oluşturan İsviçrelilerin, Suriyeliler, Asuriler ve Keldanilerden oluşuyor. IŞİD’e karşı savaşmak için gidenlerin, kendi ırklarının bölgeden yok edilmesini engellemek istediklerini belirttikleri kaydediliyor.

PARA TOPLUYORLAR

Haberde, savaşanlara destek olmak isteyen İsviçreli Hristiyanların çeşitli faaliyetlerle para topladıkları aktarılıyor. İki yıldan bu yana maddi destek toplamaya çalışan Suriyeli azınlıkların bugüne kadar 100 ile 200 bin İsviçre Frankı topladıklarını aktaran FOCUS Dergisi, politik destek için İsviçreli Süryaniler Birliği kurduklarını haber veriyor.

İsviçre Halk Partisi’nden (SVP) Lukas Reimann’a göre sözkonusu kişiler suç işliyor. İsviçre’de yaşayanların başka ülkelerdeki çatışmalara karışmalarının İsviçre’nin tarafsızlığına aykırı olduğunu belirten Reimann, yasalara göre savaşanların açıkça suç işlediklerini hatırlatıyor.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;