İsim benzerliği kalpten öldürecekti

İsim benzerliği kalpten öldürecekti

29 Eylül 2009, Salı 12:22
A A

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde, isim benzerliği dolayısıyla tüm mal varlığı icra yoluyla satılmak üzere bağlanan Mehmet Özkan (70), neye uğradığını şaşırdı.
Çiftçilikle uğraşan Mehmet Özkan, Üçyol köyünde bulunan 10 dönümlük tarlasındaki meşe ağaçlarını, kışlık odun ihtiyacını karşılamak için kesmek istediğini söyledi.
Bunun için izin almak üzere Bayramiç Orman İşletme Şefliğine gittiğini ifade eden Özkan, burada tarlasının icra yoluyla satılmak üzere bağlandığını ve herhangi bir işlem yapamayacağını öğrendiğini söyledi.
Özkan, daha sonra olayı araştırmak için Tapu Müdürlüğü’ne gittiğini ve tüm mal varlığının aynı durumda olduğunu öğrendiğini belirterek, şöyle devam etti:
"Bunun üzerine bu ipoteğin kim tarafından yaptırıldığını araştırmak üzere tapuya gittiğimde bir kez daha şok oldum. Bu tarlamdan başka 30 dönümlük, bir yakınımla ortak aldığımız tarla ile eşimle ortak olan ilçe merkezindeki 3 katlı evimin de icra yoluyla hacizli olduğunu öğrenince dünyam karardı. Tarlalarımın ve evimin kim tarafından haciz edilerek satılmak istendiğini araştırdığımda, bir avukatın yaptırdığını öğrendim."
Avukata telefonla ulaştığını dile getiren Özkan, bu yanlışlığın isim benzerliğinden kaynaklandığını söylediğini ifade ederek, şunları anlattı:
"Kendisine hemen telefon ettim, ’araştırayım’ dedi. Daha sonra beni arayarak, ’kusura bakmayın bir yanlışlık olmuş’ diyerek telefonu kapattı. Günlerdir bu işten kurtulmak için Tapu ve İcra daireleri arasında gidip geliyorum. Diğer borçlu olan kişi ile ne yaşımız tutuyor, ne de anne ve baba adlarımız. Böyle bir rezalet olur mu? Ben hayatım boyunca ne kredi kullandım ne de kefil oldum. Peki ben odun izni almak için ormana gitmemiş olsaydım, hem evlerim, hem de tarlalarım hiç haberim olmadan satılacaktı. Bu ülkede haciz işlemleri bu kadar kolay mı oluyor? Benim haklarım ve günlerdir koşturup çektiğim çilenin bedelini kim ödeyecek?"
Günlerdir gözlerine uyku girmediğini belirten Özkan, "Korkudan kalp krizi geçirecektim. Allah’tan komşularım ve mahalle muhtarım bana yardım etti. Bu sayede icra dairesinin yerini de öğrendim" şeklinde konuştu.
Mehmet Özkan, kendi çabalarıyla haklı olduğunu kanıtladığını ve yanlışlığın düzeltildiğini sözlerine ekledi.

Sabahattin Sallama / AA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;