Işın Kılıcı Savaşı Gerçekten Başladı

Işın kılıcına çok benzeyen bir lazer üreten Wicked Lasers adlı firma, George Lucas'ın hışmına uğradı. Ancak Wicked Lasers'in buna karşılığı gecikmedi. Gerçek hayattaki ışın kılıcı düellosu nasıl oldu?

Pazartesi, 12 Temmuz 2010 - 14:40

Işın Kılıcı Savaşı Gerçekten Başladı

Dış görünüş olarak ışın kılıçlarına benzemesinin yanı sıra tutulduğu yeri yakabilme ve göze geldiğinde geçici körlüğe sebebiyet verebilme gibi özelliklere sahip olan bu lazer Wicked Lasers'in resmi sitesinde "şimdiye kadar yapılmış en tehlikeli lazer" olarak tanımlanıyor. Lucas'ın ihtarnamesi Spyder III Pro Arctic'in hem tehlikeli olması, hem de ışın kılıçlarına bu kadar benziyor olması, Star Wars filmlerinin yaratıcısı George Lucas'ın da dikkatini çekmiş ve Wicked Lasers'e bir ihtarname göndermiş.

Gönderilen ihtarnamede, Pro Arctic Laser'in, telif hakları Lucasfilm'e ait olan ışın kılıçlarına benzetildiğinin açık olduğu dile getiriliyor. İhtarnamenin devamında Pro Arctic'in çok tehlikeli bir ürün olduğu, körlüğe ve yanıklara yol açabileceği, eşyalara ve canlılara zarar verebileceği, bu sebeple de ürünün toplatılması gerektiği belirtiliyor. Hangisi ışın kılıcı?

Bunun üzerine Wicked Lasers bir basın açıklaması yaptı ve Lucas'ın iddialarına, 200 $'a satılan Pro Arctic ile Star Wars'taki ışın kılıçlarının farklarını ortaya koyarak cevap verdi. Açıklamada Pro Arctic'in en yüksek 1 Watt gücünde olduğu, buna karşın ışın kılıcının 1 milyar Watt güce sahip olduğu ve Pro Arctic'in sonuz uzunlukta lazeri varken, ışın kılıcının lazerinin boyunun sınırlı olduğu belirtildi. Bunların en sonunda ise Wicked Lasers çok zekice ve sert bir karşılaştırma daha yaptı.

Firma, Pro Arctic Laser'in gerçek bir ürün olduğunu öte yandan ışın kılıcının ise sadece bir hayal ürünü olduğunu söyledi. Wicked Lasers'in sitesine ya da ürünle ilgili yaptığı promosyonlara bakıldığında Star Wars ya da ışın kılıçlarına dair hiçbir ifade yer almıyor. Buna rağmen Lucasfilm tarafından gönderilen ihtarnamede ürünün Star Wars'la hiçbir alakasının olmadığının açıklanması isteniyor. Daha fazlası için ShiftDelete.Net sitesini ziyaret edebilirsiniz.