İşkence

9 yaşındaki Enes marketten hiçbir şey almadan çıkmasına karşın, hırsızlıkla suçlandı. Görevliler "Yanlışlıkla alıkoymuşuz" dediler

12 Ekim 2009, Pazartesi 05:00
A A

GÖREVLİ KAMERADA GÖRDÜ
Gaziantep’te ilköğretim 4’üncü sınıfta okuyan 9 yaşındaki Enes Eryatar, 7 Ekim’de okula gitmeden önce evlerinin yanındaki markete girdi ve dolaşmaya başladı.

Bu sırada marketin güvenlik kameralarını izleyen görevli, bir çocuğun raflardan aldığı bazı yiyecek maddelerini sırt çantasına koyduğunu gördü. Görevli kapıdaki arkadaşlarına hırsızlık ihbarında bulundu.

ODADA 3 SAAT TUTTULAR
Enes, marketi dolaştıktan sonra çıkışa geldiğinde güvenlik görevlisi sırt çantasını aradı. Çantadan bisküvi, çikolata ve meyveli yoğurt çıktı. Görevli hırsızlıkla suçlayınca Enes korkudan ne diyeceğini bilemedi.

Güvenlik görevlileri Enes’i marketin en alt katındaki depoya indirip karanlık bir odada 3 saat tuttu. Sonra tek ayak üzerinde durdurdu, şınav çektirdi.

AİLESİNE TESLİM ETTİLER
Bununla da yetinmeyen görevli, çocuğa tuvaletleri temizletti. Görevliler anne Selma Eryatar ile baba Şeref Eryatar’ı markete çağırıp Enes’i teslim etti. Enes başına gelenleri anlatınca anne-baba şoke oldu.

Baba Şeref Eryatar markete gidip görevlilere oğlunun çantasındaki yiyecekleri bir gün önce bakkaldan satın aldıklarını, okula giderken çantasına annesinin koyduğunu söyledi.

BABA ŞİKAYETÇİ OLDU
Şeref Eryatar, görevlilerle birlikte tekrar kamera görüntülerini izledi ve hırsızlığı oğlunun yapmadığından emin olunca polise gidip şikayette bulundu.

Polis, marketteki güvenlik görevlilerinin ifadesini aldı. Marketin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalkan çocuğun yanlışlıkla alıkonulduğunu itiraf etti ve “Önemli bir şey değil” dedi.

Ahmet KAYA-Zeki GÜNAY/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;