İşkenceyi seyreden müdürlere kınama

Engin Çeber'in Metris Cezaevi'nde işkence sonucu ölümüyle ilgili raporunu tamamlayan Adalet Bakanlığı müfettişleri, 8 gardiyan için 'meslekten ihraç' istedi

17 Kasım 2009, Salı 05:00
A A

İstanbul Sarıyer’de Yürüyüş adlı dergiyi satarken 28 Eylül 2008’de gözaltına alınan ve daha sonra tutuklanarak Metris Cezaevi’ne konulan Engin Çeber, birkaç gün sonra kaldırıldığı hastanede ölmüştü. Engin Çeber’e hem gözaltında hem de cezaevinde işkence yapıldığı belirlenmişti. Olayla ilgili olarak Metris Cezaevi’nde görevli 60 kişi hakkında dava açılırken, 6 infaz koruma memuru da tutuklanmıştı.

DOKTORA ‘KADEME’ CEZASI

Adalet Bakanlığı müfettişleri, Engin Çeber’in ölümüyle ilgili incelemelerini tamamladı. Engin Çeber ile birlikte tutuklanan Özgür Karakaya ve Cihan Gül’ün yanı sıra 53 tutuklu, olayla ilgisi olmayan 57 cezaevi personeliyle görüşen müfettişler, raporlarında infaz koruma başmemurları Yavuz Uzun, Nevzat Kayım, Selahattin Apaydın ve Nihat Kızılkaya ile infaz koruma memurları Murat Çişe, Mehmet Polat, Öncay Bozo ve Sami Ergazi’nin meslekten ihraç edilmesini istedi. Raporda Metris 1 ve 2 No’lu Cezaevi Müdürü Halil İbrahim Demir ile 2’nci müdürler Yusuf Gayır, Fuat Karaosmanoğlu ve Nuri Atalay hakkında ise kınama cezalarının uygun görüldüğü anlatıldı. 6 infaz koruma başmemuru ile 35 infaz koruma memuru hakkında da aynı ceza istendi. Kurum doktoru Yemliha Söylemez hakkında ise kademe ilerlemesinin durdurulması cezası talep edildi.

‘SORU İŞARETİ YARATTI’

Raporda, cezaevinin 1’inci ve 2’nci müdürlerinin olay günü bayramlaşmak için cezaevinde olduğu anlatılarak, ‘dövülme olaylarına seyirci kaldığı, herhangi bir yasal girişimde bulunmadığı, meydana gelen olaylara ilgisiz kaldıkları ve göz yumdukları kanaatine varıldığı’ ifade edildi. Çeber Ailesi’nin avukatı Taylan Tanay, tutuklu olarak yargılanan 2’nci Müdür Fuat Karaosmanoğlu için ‘kınama’ cezası istenmesiyle ilgili olarak “Şaşırtıcı bir durum. Tanık ifadelerine göre bir numaralı sanık olan Karaosmanoğlu için sadece kınama cezası istenmesi kafamızda soru işaretleri oluşturuyor” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;