İskenderun'da askeri kışlaya yakın patlama meydana geldi

İskenderun girişinde askeri kışla nizamiyesine 150 metre uzaklıkta bir araçta patlama meydana geldi, 3 kişi yaralandı

01 Kasım 2012, Perşembe 18:08
A A

Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde kışla yakınında, geçiş güzergahında askeri araca yönelik saldırı planlayan teröristler, bomba yüklü otomobili infilak ettirdi. Patlamada, yoldan geçen hafif ticari aracın içinde bulunan 3 kişi yaralanırken, bölgede operasyon başlatıldı.

Olay bugün saat 17.00 sıralarında, İskenderun’a bağlı Denizciler Beldesi E-91 karayolu üzerindeki 39’uncu Mekanize Tugay Komutanlığı Şehit Teğmen Ahmet Tor Kışlası yakınında meydana geldi. Kışlanın nizamiyesine yaklaşık 150 metre, akaryakıt istasyonuna ise 15 metre uzaklıkta, park halindeki bomba yüklü otomobil, teröristlerce infilak ettirildi.

Askeri aracın geçişi sırasında infilak ettirilmesi planlanan bomba yüklü aracın erken patlatılması daha büyük faciayı önledi. Ancak patlama sırasında yoldan geçen hafif ticari araçta bulunan 3 kişi, çevreye saçılan bomba parçalarından yaralandı. Yaralılar çevredekilerin yardımıyla İskenderun Devlet Hastanesi’ne götürülerek tedaviye alındı.

İskenderun Belediyesi itfaiye ekipleri, patlamanın ardından yanmaya başlayan otomobildeki alevleri söndürdü. Bomba uzmanlarından oluşan ekipler, infilak ettirilen araçta inceleme yaparken, çevrede de olayı gerçekleştiren teröristlere yönelik operasyon başlatıldı.

MHP’Lİ ŞANDIR’IN KARDEŞİNE AİT AKARYAKIT İSTASYONUNDA MADDİ HASAR OLUŞTU

İskenderun’un Denizciler Beldesi E-91 karayolu üzerinde infilak ettirilen otomobilin yakınındaki akaryakıt istasyonunun MHP Grup Başkanvekili Mersin Milletvekili Mehmet Şandır’ın kardeşi Garip Şandır’a ait olduğu öğrenildi. Terörist saldırıda patlamanın şiddetiyle akaryakıt istasyonunun camları kırılırken, maddi hasar oluştu. Yakındaki özel halk otobüsü ile bir otomobil de zarar gördü.

Mehmet Şandır olay üzerine yaptığı açıklamada saldırının akaryakıt istasyonuna yönelik olmadığını, askeri araçların hedef alındığını belirterek, "Kardeşimin akaryakıt istasyonunun 200 metre ilerisinde askeri kışla var. Patlattıkları aracı istasyonunun girişindeki reklam panosunun altına park etmişler. Askeri araçlar geçtikten sonra patlama olmuş. Yani geç kalmışlar. İstasyonda maddi hasar var, can kaybı yok" dedi.

Patlamanın ardından İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, İlçe Emniyet Müdürü Cengiz Başer ve Cumhuriyet savcısı, olay yerinde incelemelerde bulunup, patlama hakkında bilgi aldı.

Patlama anında yoldan geçen hafif ticari araçta bulunan ve yaralanan Veysi Oğuz, Fehmi Yıldız ve Emrullah Bilgiç’in hayati tehlikelerinin bulunmadığı, yaralı olarak İskenderun Devlet Hastanesi’ne getirilen Murat Bulut’un da ayakta tedavi görüp, taburcu edildiği belirtildi.

Güvenlik güçleri, olay yerinde çok yönlü incelemeler başlatırken, E-91 karayolu güvenlik nedeniyle ulaşıma kapatıldı.
 
TERÖRİSTLER 3 ARAÇ 1 MOTOSİKLET GASP ETMİŞ

Hatay’ın İskenderun İlçesi’ne bağlı Denizciler Beldesi’nde patlamanın meydana geldiği bölgede incelemelerde bulunan Vali Celalettin Lekesiz, patlatılan aracın sürücüsü rehin alınarak gasp edildiğinin belirlendiğini söyledi. Lekesiz, patlamayla ilgili şu bilgileri verdi:

"Bugün saat 17.15 sıralarında şu an bulunduğumuz yerin 100 metre ilerisinde, yolun sağ tarafında park halindeki bir otomobil, askeri servis araçlarının bu güzergahtan geçmesine müteakip patlamıştır.Olayda herhangi bir can kaybı bulunmamaktadır. Ancak patlama esnasında yolda seyrü sefer halinde bulunan içinde sivil vatandaşların bulunduğu bir araçtakiler zarar görmüştür. Bunlar İskenderun Delet Hastanesi’nde yapılan ilk tedavilerine müteakip taburcu edilmişlerdir. Önemli kaydeğer birşey yoktur. Bir can kaybı yoktur. Eldeki ilk bilgilere, verilere göre olayın amanoslar kırsalında faaliyet gösteren PKK terör örgütü mensuplarının, askeri servis araçlarına yönelik olarak gerçekleştirilmiş olduğunu değerlendiriyoruz. Konu bütün yönleri ile incelenmekteir herhangi bir can kaybının olmaması sevindirici. Yaralanan arkadaşlara dageçmiş olsun diliyorum."

Patlatılan aracın kime ait olduğunun belirlenip belirlenmediğinin sorulması üzerine ise Vali Lekesiz, sözlerine şöyle devam etti:

"Hemen hemen hepsi belirlendi. Çalıntı araçlar, gasp edilmiş araçlar. Gasp ettikleri kişileri eylem saatine kadar bırakmıyorlar ki güvenlik birimlerine haber vermesinler, ihbar etmesinler. Bu vatandaşlar ağır ağır güvenlik birimlerine ihbar etmeye başladılar. Araçların hepsi bulundu. Hatay içinde Amanoslarda yaylalardan gasp edilmiş araçlar. 3 tane otomobil 1 de motosiklet gasp edilmiş. Konu ile ilgili şu anda bir göz altı yok. Sadece aracı gasp edilen vatandaşlarımızın bilgilerine müracaat ediliyor. Konu bildiğiniz gibi adli mercilere de intikal etmiş durumda. Hem onlar hem de bizler tarafından tüm boyutlarıyla araştırılıyor."

Bölgeye sevk edilen polis ve jandarma olay yeri inceleme ekipleri de, olaydan hemen sonra kapatılan yolda incelemeleri devam ediyor. Ekipler neredeyse paramparça olan otomobilin her parçasını toplarken inceleme yapmak üzere Hatay İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç’ta bölgeye geldi.

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;