İskoçya'dan Kuzey İrlandalı kadınlara ücretsiz kürtaj servisi

İskoçya, Kuzey İrlanda'dan gelen kadınlara ücretsiz kürtaj hakkı tanıyacağını açıkladı

08 Kasım 2017, Çarşamba 18:37
A A
Kuzey İrlanda'da, hamile kadının sağlığı tehlike altında olmadığı sürec, kadınların kürtaj yaptırması yasak ve bu yüzden birçok kadın kürtaj yaptırmak için İngiltere'ye gidip prosedür için yüksek meblağlar ödüyor.

İskoçya Hükümeti Pazartesi günü yürürlüğe koyduğu yeni uygulamasıyla, Kuzey İrlanda'dan gelen kadınlara ücretsiz kürtaj ve ulaşım kolaylığı sağlayacağını açıkladı.

'HASSAS BİR KONU'

Hükümetin aynı zamanda Kuzey İrlanda'dan gelen kadınların karşılaştığı ulaşım "engellerine" de değindiğini söyleyen İskoçya Sağlık Bakanı Aileen Campbell, "Kürtaj kadınların için hassas bir konu olabiliyor" dedi ve ekledi:

"Ancak İskoçya'da hükümetin, kadınların klinik olarak güvenli servis alması konusundaki çalışmalarından dolayı gurur duyuyorum. Bu yüzden, İskoçya Ulusal Servisi (National Health Service/NHS) yoluyla,Kuzey İrlanda'daki kadınların güvenli bir şekilde İskoçya'ya gelmesi için harekete geçtik" dedi.

KARŞI ÇIKMIŞLARDI

Bakan Nicola Sturgeon, geçen sene kadınlar için ücretiz kürtaj servisini sunmayı açıkladığında, kürtaj karşıtı gruplar tarafından şiddetli bir şekilde eleştirilmişti. Fakat bu sene açıklanan yeni uygulamayla İskoç kürtaj servislerinden Kuzey İrlanda'dan gelen kadınlar da yararlanabilecek.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;